Heroin više nije
llustracija

Droga se sve više proizvodi i u Evropi

Heroin više nije "u modi", traže se droge u "duhu s vremenom"

Europol upozorava da se evropsko tržište droge sve više razvija i postaje inovativnije - Evropljani zavisnici najčešće koriste kokain, kanabis, amfetamine, ali veliki broj je i dalje na heroinu.

Kao buduću opasnost u izvještaju navode metamfetamin, poznatiji pod nazivom "kristal met", koji je sve popularniji kod konzumenata. 

Droga u Evropu dolazi iz svih dijelova svijeta. Kokain se proizvodi na području Anda, zatim u Kolumbiji, Boliviji i Peruu - a u Evropu dolazi različitim putevima, koji vode ili preko Afrike, ili karipskih zemalja, ili preko Brazila i Argentine. 

Heroin uglavnom stiže iz Afganistana, Pakistana i Irana. 

Droga se sve više proizvodi i u Evropi. Na primjer, amfetamin se u Evrpi i proizvodi i koristi. Što se tiče kanabisa i ekstazija, Evropa postaje najveći proizvođač u svijetu. 

U izvještaju Europol navodi da se primjećuje pad konzumiranja određenih vrsta droge – na primjer, heorina. Razlog tome su pojačane i konsekventne kontrole na evropskim granicama, te razne kampanje i programi protiv konzumacije droge, posebno heroina. 

Stručnjaci ocjenjuju da heroin ne odgovara više duhu vremena budući da ga poistovjećuju sa HIV virusom i AIDS-om. Samim tim, heorin sve više gubi na popularnosti i atraktivnosti, dok se tzv. moderne vrste droge sve više šire. 

To su droge koje ubrzavaju, povećavaju aktivnosti, koje nisu poput heroina omamljujuće i usporavajuće, već poput kokaina daju snagu i polet. 

Dakle, riječ je o supstancama koje se dobro uklapaju u modernu kulturu, društvo u kojem dominira efikasnost, konkurencija, borba...Znači, traže se opijati koji jednostavno i brzo "podižu". 

Europol daje prijedloge na koji način bi se ubuduće moglo još efikansije stati nakraj trgovini i dilanju droge. Jedan od načina svakako bi mogla biti još bolja saradnja između država u Evropi, odnosno bolja koordinacija policijskih akcija. 

Osim toga, vrlo je efikasna legalizacija određenih droga, ali samo za ličnu upotrebu. 

Holandija je dobar primjer - uprkos legalizaciji kanabisa, u ovoj zemlji ova droga se daleko manje konzumira nego, recimo, u NJemačkoj.

 

(AVAZ)