Zvaničnici EU i SAD smatraju da bi pregovori mogli trajati dvije godine, ali i da će rezultirati dalekosežnim dogovororom, koji bi predstavljao velik iskorak u trgovinskoj politici prema širim regionalnim sporazumima, prenosi hrvatski Poslovni dnevnik.
Na taj način bi se, kako očekuju, smanjio značaj individualnih trgovinskih sporazuma, koji su često iscrpljujući i bez željenog rezultata.
Transatlantsko trgovinsko i investiciono partnerstvo (TTIP) trebalo bi da bude okosnica planova u sektoru trgovine u drugom mandatu američkog predsjednika Baraka /Barack/ Obame, koji je već pokrenuo pregovore o Transpacifičkom partnerstvu.
Predsjednik Evropske komisije (EK), Žoze manuel Baroso /José Manuel Barroso/, poručio je da se radi o najvećem dogovoru o slobodnoj trgovini, koji će sigurno postaviti nove globalne standarde.
Ustaljene trgovinske veze između SAD i EU već postoje, ali će u budućim pregovorima biti neophodno otklanjanje i nalaženje odgovarajuća rješenja za niz prepreka. Očekuje se da će najviše pažnje biti posvećeno harmonizaciji rigidnije evropske regulacije pitanja rada i preduzetništva, ali i otvaranju tržišta EU za američke poljoprivredne proizvode.
To je posebno osjetljivo pitanje, ne samo zbog izdašnog sistema podsticaja u EU, već i zbog nepopustljivosti prema američkoj genetski modifikovanoj hrani za koju u Evropi uglavnom ne žele ni ćuti.
Dogovor u vezi sa TTIP-om bi, s obzirom na to da EU i SAD pokrivaju trećinu svjetske trgovine, trebalo da bude obvezujući za sve ostale razvijene zemlje poput Japana.
(Izvor:mina)