Zvaničnici već godinama istražuju i zakonski gone hakere širom sveta.
Američka kompanija koja se bavi sajber-bezbjednošću „Mandiant“ danas je saopštila da brojni napadi potiču iz ove zgrade u Šangaju, sjedišta jedinice kineske vojske koja se okrivljuje za sajber-špijunažu. „Mandiant“ tvrdi da grupa, koju naziva APT1, ima stotine hakera koji rade u okolnim ulicama.
Čak i prije ovih poslednjih otkrića, kongresmen Majk Rodžers, predsjedavajući Odbora za obavještajnu djelatnost Predstavničkog doma, govorio je da je došlo vrijeme da se SAD postave čvršće.
“Mi smo u sajber-ratu. Većina Amerikanaca to ne zna. Većina ljudi na svijetu to vjerovatno ne zna. I trenutno, gubimo“.
Američka vlada upozorava da hakeri mogu da izazovu haos tako što će da oštete elektičnu mrežu, poremete vazdušni saobraćaj, finansijske sisteme, ili ukradu tajne podatke s berzi. „Mandiant“ tvrdi da hakeri iz grupe APT1 tokom poslednjih godina sve više napadaju upravo te sisteme.
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova odbacuje optužbe.
“Mnogo puta do sada smo naglašavali da su napadi hakera transnacionalni i anonimni. Utvrditi odakle potiču je izuzetno teško. Nije nam jasno kako dokazi u ovom takozvanom izeveštaju mogu da budu održivi“, kaže Hong Lei, portparol Ministarstva spoljnih poslova Kine.
Kongresmen Rodžers je inicijator zakonskog predloga, kojim bi se pomoglo američkim kompanijama da zaštite svoje kompjuterske sisteme, tako što bi se uklonile barijere koje onemogućavaju djeljenje informacija između kompanija, ali i sa vladom.
Međutim, Mišel Ričardson iz američkog Udruženja za zaštitu građanskih sloboda kaže da bi to omogućilo kompanijama da prikupljaju i informacije koje nemaju veze sa bezbjednošću.
"U ovom trenutku, to bi potpuno osakatilo sve postojeće zakone o privatnosti i dozvolilo kompanijama koje prikupljaju naše vrlo osjetljive i lične informacije da ih dijele među sobom i sa vladom, a da pritom ne ulože nikakav napor da zaštite našu privatnost ili ograniče kako se ti podaci koriste”.
Čarls Renert, potpredsjednik bezbjednosne kompanije „Websense“, kaže da je moguće napraviti ravnotežu između privatnosti i bezbjednosti.
„Moramo da pratimo napade, da razumijemo prirodu napada, a to rijetko ugrožava privatnost pojedinca, ukoliko se pravilno sprovodi“.
I dok zakonski predlog kongresmena Rodžersa nije prošao u prethodnom zasedanju Kongresa, zabrinutost u Vašingtonu u vezi sa pretnjom koju predstavljaju sajber-napadi – bilo ekonomski ili vojni - raste iz dana u dan, pa tako i pritisak da se nešto učini povodom toga.
(Izvor:Glas Amerike)