Tako je kretanje žitelja svih okolnih sela ograničeno, što je Amnesti interenšenel prokomentarisao kao dio “opšte represije” koju ovaj režim sprovodi nad sopstvenim stanovništvom.
Vjeruje se da se u mreži logora za političke zatvorenike u ovoj zemlji nalazi najmanje 200.000 ljudi, koji su izloženi mučenju, silovanjima i pogubljenjima i prisiljeni na ropski rad, saopštio je u januaru Visoki komesar UN za ljudska prava Navi Pilaj.
Analiza novih satelitskih snimaka oblasti u blizini Logora Br. 14 u Kaehonu, pritom, pokazuje da vlada “zamagljuje granicu” između logora i okolnih civilnih naselja, tvrdi Amnesti Internešenel.
Sa snimaka može da se vidi da je između 2006. i 2013. Sjeverna Koreja izgradila 20 kilometara stražarskih postaja oko doline Č’oma Bong, smještene oko 70km sjeverno od Pjongjanga.
Taj novi krug je civilna sela okružio nizom kontrolnih punktova i stražarskih kula, zbog čega Amnesti izražava zabrinutost u pogledu namjera sjevernokorejske vlade prema čitavoj dolini i smatra da “ograničavanje prava na slobodu kretanja postaje opšte mjesto u Sjevernoj Koreji”.
Zabrinutost zbog kršenja ljudskih prava u ovoj osiromašenoj zemlji prisutna je već dugo, ali tokom proteklih godina je u međunarodnim forumima uglavnom bila u sjenci nastojanja Sjeverne Koreje da se afirmiše kao nuklearna sila.
Savjet bezbjednosti UN u četvrtak treba da glasa o nacrtu rezolucije koja bi predstavljala odgovor na već treću podzemnu nukelearnu probu u Sjevernoj Koreji od prošlog mjeseca.
Japan i SAD su se, međutim, prošle nedelje založili da Savjet Bezbjednosti pokrene i istragu o kršenju ljudskih prava u Sjevernoj Koreji, uključujući i mučenja i pogubljena političkih zatovrenika.
Među stotinama hiljda ljudi koji žive u logorima za političke zatvorenike u ovoj zemlji nalazi se i veliki broj onih čija je jedina krivica u tome što su rođaci ili članovi porodica “neprijatelja režima”, a među njima nije malo ni djece.
(Izvor:CDM)