Afganistanski predsjednik Hamid Karzai optužio je talibane i Sjedinjene Američke Države da uvjeravaju Afganistance da će se nasilje pogoršati ako strane trupe napuste zemlju, prenosi Tanjug.
Karzai je također iznio tvrdnje da su talibani i predstavnici SAD-a obnovili pregovore i da redovno razgovaraju u Kataru, što demantiraju iz redova talibana.
Nakon dva samoubilačka bombaška napada u subotu, u kojima je poginulo 19 osoba, Karzai je rekao da pobunjeničke grupe izvode napade po "američkom nalogu" kako bi potpomogle tvrdnje da su međunarodne snage još neophodne da bi se održao mir po okončanju misije krajem 2014. godine.
"Eksplozije u Kabulu i Khostu su pokazale da oni djeluju po nalogu Amerike. Pokušavaju da nas zaplaše i natjeraju da pomislimo da ćemo se suočavati sa takvim incidentima ako strane snage više ne budu u Afganistanu", istakao je Karzai.
Karzai je ove tvrdnje izrekao prije razgovora sa američkim ministrom odbrane Chuckom Hagelom, sa kojim se treba susresti u nedjelju.
Vlada SAD-a je naglasila da su i dalje posvećeni političkom pomirenju u koji su uključeni i razgovori sa talibanima, ali da je za napredak potreban dogovor između afganistanske vlade i boraca.
"Ovo jednostavno nije tačno", kazao je američki zvaničnik koji nije htio biti imenovan, odgovarajući na molbu da komentira Karzaijevu izjavu.
"Mi nastavljano da podržavano proces političkog pomirenja koji predvode Afganistanci".
Karzai je zapažanja iznio u televizijskom obraćanju, posvećenom položaju žena u Afganistanu.
"Čelnici talibana i Amerikanci uključili su se u redovne razgovore u zaljevskoj državi", rekao je Karzai, prenio je Reuters.
Talibani su suspendirali pregovore sa SAD-om prije godinu dana, optuživši drugu stranu za slanje nejasnih poruka o procesu pomirenja u Afganistanu.
Negiranje talibana
Glasnogovornik talibana u Afganistanu Zabihullah Mujahid tvrdi da pregovori sa SAD-om nisu obnovljeni i da nikakav napredak nije postignut otkako su razgovori prekinuti.
"Talibani nedvosmisleno odbacuju komentare Karzaija", izjavio je Mujahid.
Agencije podsjećaju da to nije prvi put da Karzai objavljuje kako su održani susreti čelnika talibana i predstavnika SAD-a o rješenju situacije u Afganistanu.
Zvaničnici u Kabulu nisu, do sada, imali direktne razgovore sa talibanima koji su zbačeni s vlasti 2001. u američkoj akciji, a čiji se pobunjenički pokret kasnije pokazao kao otporan protivnik združenim, afganistansko-međunarodnim snagama u Afganistanu.
U međuvremenu, otkazan je prenos uprave u zatvoru u Bagramu na afganistanske vlasti, jer Sjedinjene Američke Države žele biti sigurne kako zatvorenici "koji moraju biti u zatvoru" ne bi bili oslobođeni, rekao je zapovjednik ISAF-a, američki general Joseph Dunford.
"Ako postoje osobe koje moraju biti u zatvoru, onda ćemo osigurati da one ondje ostanu", rekao je zapovjednik međunarodne koalicije u razgovoru s američkim televizijskim mrežama u Kabulu.
Karzai, koji je taj prenos odgodio za sljedeću sedmicu, rekao je da među zatvorenicima pod američkom kontrolom ima "nedužnih" i da će se njih pustiti na slobodu kada zatvor pređe pod afganistansku upravu.
Stvar procjene
"Mislim da vjerovatno postoji razlika u procjeni", kazao je general Dunford. "U zatvoru sigurno ne sjede oni kojima ondje nije mjesto", dodao je. Po njegovim riječima, takvom se odlukom želi "zaštititi naše vojnike".
Sporni zatvor u Bagramu koji nazivaju afganistanskim Guantanamom već mjesecima opterećuje odnose SAD-a i Afganistana.
SAD već duže vrijeme odgađa njegovu potpunu predaju Afganistancima iz straha da se oslobođeni zatvorenici ne priključe pobunjenicima.
Ovaj novi problem u američko-afganistanskim vezama događa se pošto je u petak u Kabul doputovao novi čelnik Pentagona Chuck Hagel u svoju prvu posjetu američkim vojnicima na terenu.
Više od 11 godina od početka sukoba, SAD u Afganistanu ima 66.000 vojnika a taj bi se broj do februara 2014. trebao prepoloviti.
(Izvor:Radio Slobodna Evropa)