Broj mrtvih svinja pronađen u rijeci iz koje se uzima voda za piće stanovnika Šangaja povećan je na 7.545 nakon što su sanitarni radnici juče iz vode izvukli još 944 lešina.
Gradske vlasti Šangaja stalno uvjeravaju 23 miliona stanovnika kineskog finansijskog i trgovinskog centra da je voda za piće bezbjedna. Zgroženi Šangajci, međutim, i dalje brinu zbog moguće zaraze vode i ružnih scena natečenih svinjskih tijela koja trunu u rijeci Huangpu.
Vjeruje se da su uginule svinje bačene u rijeku u susjednoj provinciji Džeđiang, velikom centru uzgajanja svinja, ali zvaničnici iz te oblasti negiraju da je to izvor zagađenja.
Zbog pojave velikog broja uginulih svinja, sanitarne vlasti i policija su pooštrile i kontrolu pijaca kako bi se spriječila prodaja mesa uginulih životinja potrošačima, prenijele su agencije.
Kineski državni mediji su danas javili da je jedan veliki uzgajivač svinja iz Ðiasinga, u provinciji Džeđiang, priznao bacanje uginulih životinja u rijeku i da je pod istragom.
Mrtve svinje u rijeci koja prolazi kroz centar grada ne samo da su privukle međunarodnu pažnju i dovele u pitanje predstavu Šangaja kao najnaprednijeg kineskog grada, već su opet ukazale na loše propise o kontroli proizvodnje mesa na farmama.
Tako je uz reciklažu ulja za kuvanje, otrovnih hemikalija u mlijeku za bebe, falsifikovanih medikamenata, u seriji skandala i svinjsko meso u Kini izazvalo ogromnu zabrinutost ljudi.
Svinja je kralj mesa u Kini i ono predstavlja 64 procenta ukupne proizvodnje mesa u zemlji, a gradsko stanovništvo sa sve debljim novčanicima je pojelo 20,6 kila mesa po osobi u 2011.
Šangajski skandal s mrtvim svinjama u rijeci zabrinuo je sada ljude i iz drugih krajeva zemlje jer iz iskustva znaju da proizvođaci mesa nekada prodaju i meso uginulih životinja, umjesto da ga uništavaju, u nedostatku oštre kontrole i zbog nedovoljno strogih zakona o bezbjednosti hrane.
(Izvor:cafe.ba)