Ruski bombarderi najprije su letjeli ka jugu između Korejskog poluostrva i zapadne obale Japana, da bi zatim u blizini japanskog ostrva Okinave, čijih se 40 odsto teritorije nalazi pod američkim vojnim bazama, skrenuli u dubinu Tihog Okeana.
Oni su se potom sa pacifičke strane japanskog arhipelaga, leteći duž istočne obale Japana, uputili na sjever prošavši nedaleko od prijestonice Tokija, da bi konačno, u blizini japanskog ostrva Hokaido, skrenuli ka Rusiji.
Ruski avioni nisu ni u jednom trenutku povrijedili japanski vazdužni prostor, ali su bili praćeni od strane lovaca japanskih oružanih snaga.
Prethodni put su ruski bombarderi obletjeli Japan u novembru 2011. godine.
Ruski predsednik Vladimir Putin godinu prije toga objavio je ponovno uvođenje dugih, interkontinentalnih bombarderskih patrola.
Bombarderi Tu-95 prvi put su uvedeni u naoružanje Sovjetskog Saveza pedesetih godina prošlog vijeka, a aparati koji su trenutno u upotrebi proizvedeni su tokom osamdesetih i devedesetih godina. Ovaj avion ima dolet od 15.000 kilometara bez dopune goriva u vazduhu, koju inače, po potrebi, vrši letjelica tipa Iljušin "Il-78".
Tu-95 koristi se i za izviđačke zadatke.
U februaru ove godine dva ruska bombardera obletjeli su i baze na američkom ostrvu Guam, nedaleko od Filipina, što je bio prvi takav događaj od raspada Sovjetskog Saveza.
(RTCG)