Naučnici s „BGI Shenzena“, pekinškog instituta za genomiku, upravo rade na sekvencioniranju cijelog genoma da bi otkrili alele koji određuju ljudsku inteligenciju.
Kad posao bude završen, a prema najnovijim vijestima on je pri kraju, roditelji će putem skrininga embrija moći odabrati najinteligentniji zigot. Vjeruje se da će ovaj proces povećati kvocijent inteligencije svake sljedeće generacije za 15 IQ bodova.
Džefri Miler (Geoffrey Miller), evolucijski psiholog i profesor na Njujorškom univerzitetu NYU, jedan je od 2.000 inteligentnih ljudi koji su dali svoj DNK. Kaže da Kineze najviše zanimaju uzorci kineskog i evropskog porijekla, a svoje davaoce pronalaze na naučnim konferencijama putem usmene predaje. Ipak, davaoci moraju dokazati svoju superiornu inteligenciju prilažući rezultate IQ testiranja, dokaz akademskih postignuća i biografiju.
Projekt podizanja IQ-a nacije ne bavi se genetskim inžinjeringom. Geni se ne mijenjaju već roditelji imaju mogućnost da od oplođenih jajnih ćelija izaberu najinteligentniji zigot. Embriji će se testirati da bi se vidjelo koji će biti najinteligentniji. Dijete će biti jednako poput onog koje bi prirodno nastalo od istih roditelja, ali bit će najpametnije od stotinu potencijalne djece koja bi nastala nasumičnom oplodnjom.
Miler tvrdi da povećanjem prosječnog IQ-a generacije za samo pet bodova, Kinezi će biti u znatnoj prednosti pred ostalim zemljama jer će to uveliko pozitivno utjecati na produktivnost zemlje. Ako se obistine predviđanja naučnika i Kinezi uspiju povećati IQ svakoj sljedećoj generaciji za 15 bodova, ne možemo ni zamisliti gdje će takva praksa odvesti čovječanstvo.
(izvor:AVAZ)