U međuvremenu, kako je navela južnokorejksa agencija Jonhap, Sjeverna Koreja je danas pomjerila dvije rakete srednjeg dometa na istočnu obalu što joj, po nekim mišljenjima, omogućava da značajnije dobace, ali ne i da dosegne američku obalu.
Južnokorejski zvaničnici saopštili su da su spremni da povuku svoje radnike iz industrijskog kompleksa Kaesong kojim upravljaju zajedno sa sjevernim susjedom. Iz SAD stižu sve oštriji tonovi, a američka javnost podržava eventualnu vojnu pomoć svom savezniku – Južnoj Koreji.
Ruske diplomate su danas saopštile da je Sjeverna Koreja predložila Rusiji da razmotri mogućnost evakuacije svoje ambasade u Pjongjangu.
''Predstavnik sjevernokorejskog ministarstva spoljnih poslova predložio je danas da Rusija razmotri pitanje evakuacije zaposlenih u ruskoj ambasadi'', rekao je portparol ambasade, a prenijela ruska novinska agencija RIA Novosti.
Ruska strana je taj predlog primila k znanju i nastavlja da radi normalno, rekao je on i dodao da je isti predlog upućen i ostalim diplomatskim misijama u Sjevernoj Koreji.
Sjeverna Koreja je postavila dvije rakete srednjeg dometa na pokretne lansere i sakrila ih na istočnoj obali zemlje, javila je južnokorejka novinska agencija citirajući obavještajne izvore u Seulu. Izvještaj nije moguće potvrditi, ali je možda ovaj korak usmjeren kao demonstracija prijetnje Pjongjanga Japanu ili američkim bazama na Guamu.
Sjeverna Koreja je prijetila da će raketirati baze SAD na ostrvu Guam u Pacifiku, ukoliko ih Amerika napadne. ''Ranije ove nedjelje Sjever je prebacio dvije rakete Musudan vozom, i postavio ih na pokretne lansere'', citirala je agencija vojnog zvaničnika Južne Koreje.
Ministarstvo vojske u Seulu nije željelo da komentariše izvještaj Jonhapa, prenio je Rojters. Južnokorejski mediji su juče objavili nepotvrđene izvještaje da je Sjever prebacio jednu raketu srednjeg dometa na istočnu obalu, iako nije jasno o kom tipu rakete se radi. Spekulisalo se da se radi o dva tipa rakete, od kojih se ni za jednu pouzdano ne zna da li je isprobana.
Jedna od njih je takozvana raketa Musudan, za koju ministarstvo odbrane Južne Koreje kaže da ima domet od 3.000 kilometara. Druga ima šifru KN-08 i za nju se vjeruje da je interkontinentalna balistička raketa, koja je takođe neisprobana.
Ministarstvo odbrane Južne Koreje je reklo da ne vjeruje da je na istok prebačena raketa KN-08. Južnokorejski ministar odbrane Kim Kvan Jin izjavio je juče da bi prebačena raketa mogla da dosegne ''značajnu daljinu'', ali ne i američko kopno. Kim je poslanicima rekao da bi svrha ovog premještanja mogla da bude probno testiranje ili vojna vježba.
Može li Sjeverna Koreja nuklearnom bombom na Ameriku?
Zapadni zvaničnici i stručnjaci prijetnje Pjongjanga nazivaju verbalnim hvalisanjem jer, po njima ta izolovana zemlja još nema sredstva za nuklearni napad.
Sjeverna Koreja je polako i stalno poboljšavala svoje raketne sposobnosti zadnjih godina i američki zvaničnici sada kažu da njene rakete možda mogu da pogode teritorije SAD, uključujući Guam, Aljasku i Havaje. Drugi stručnjaci kažu da ovakva mišljenja služe samo zato da bi se uzbunila javnost. Nema podataka da je Sjeverna Koreja isprobala kompleksni proces smanjenja nuklearne bombe i stvorila minijaturnu A bombu koju bi mogla da stavi u raketu dugog dometa, kakve već decenijama imaju SAD, Rusija, Kina, kažu stručnjaci.
Drugim riječima, Sjeverna Koreja bi mogla da pogodi neke djelove SAD, ali ne i američko kopno, i ne sa nuklearnim bombama. Prijetnje Sjedinjenim Državama od strane mladog vođe Kim Džong Una su vjerovatno verbalna hvalisanja, kaže Geri Sejmor, donedavno glavni stručnjak za nuklearno oružje među Obaminim osobljem zaduženim za nacionalnu bezbjednost.
''Krajnje je malo vjerovatno da oni imaju raketu sa nuklearnom bojevom glavom koja bi mogla da dosegne do Sjedinjenih Država'', kaže Sejmor.
Sjevernokorejanci ''nijesu smaoubilački nastrojeni. Oni znaju da bi bilo kakva vrsta direktnog napada (na SAD) značila kraj njihove zemlje'', rekao je Sejmor, sada profesor harvardskog univerziteta, a prnosi Rojters.
Pojedinosti sjevernokorejskog raketnog i nuklearnog programa za sada ostaju nepoznanica za američke i druge obavještajne agencije i ima ''rupa'' u poznavanju njihovih raketa zbog zatvorenosti i tajanstvenosti Sjevera. Neki američki zvaničnici i stručnjaci za oružje, kažu da je Pjongjang možda uspio da isplanira i izradi minijaturnu nuklearnu napravu koju bi mogao da stavi u raketu srednjeg dometa poznatu kao Nodong.
Drugi to negiraju i kažu da ako je čak Pjongjang i uspio da razvije takvo oružje, postoje ozbiljne sumnje oko toga da li bi Sjeverna Koreja bila u stanju da ga dovoljno isproba da bi obezbijedila da i ono funkcioniše. Rakete srednjeg dometa kao Nodong, mogle bi da pogode američke saveznike, Južna Koreju i Japan, kao i Okinavu gdje se nalazi još jedna baza američke vojske. Međutim, one nemaju domet da pogode isturene američke teritorije u Pacifiku.
Druga raketa koju posebno američke agencije nadgledaju je interkontinentalna raketa KN-08, koja ima duži domet od Nodonga i prvi put je prikazana na vojnoj paradi prije godinu dana, ali nikada nije isprobana.
Prošlog mjeseca admiral Džejms Vinefeld, pomoćnik šefa združenog generalštaba, rekao je novinarima da oni ''vjeruju da KN-08 vjerovatno ima domet do SAD''. Juče je jedan američki zvaničnik rekao da SAD vjeruju da KN-08 može da pogodi američke pacifičke teritorije, Guam, Havaje, Aljasku, ali ne i američko kopno.
Greg Tielman, bivši obavještajni oficir State department-a, koji sada radi za asocijaciju za kontrolu oružja je skeptičan u pogledu KN-08 rakete. Kada su neki stručnjaci analizirali bolje, rakete sa parade u Pjongjangu, zaključili su da su one lažne ili da su makete, kaže on. ''One nijesu bile spremne za korišćenje'', rekao je Tielman.
Južna Koreja spremna da povuče radnike iz Kaesonga
''Mi smo spremni da evakuišemo južnokorejske radnike zbog njihove bezbjednosti kada situacija to bude nalagala'', rekao je ministar Rjo Kil Je, dodajući da je u fabrici ostalo 608 radnika iz Južne Koreje, pošto su se 253 radnika vratila kući.
On je kazao da Seul za sada ne planira povlačenje radnika iz fabrike, koja je posljednje što vezuje Sjevernu i Južnu Koreju i apelovao na Pjongjang da otvori fabrički kompleks.
Južnokorejske kompanije su uložile oko 500 miliona dolara u fabrički kompleks od kada je otvoren 2000. godine.
Sjeverna Koreja je u srijedu zabranila Južnokorejancima da uđu u Kaesong, a u četvrtak je zaprijetila da će povući sve svoje radnike i zatvoriti čitav kompleks. Ona je danas zatvorila kompleks zbog praznika, saopštili su zvaničnici, prenose agencije. ''Oko 53.000 Sjevernokorejanaca koji rade u 123 južnokorejske kompanije u zajedničkoj industrijskoj zoni Kaesong, koja se nalazi na teritoriji Sjeverne Koreje, 10 kilometara od granice sa Južnom Korejom danas ne rade zbog praznika.''
Amerikanci za pomoć Južnoj Koreji u slučaju napada
Američki zvaničnici su rekli da Obamina administracija koja je vojnim potezima htjela da pošalje poruku Sjevernoj koreji i svojim saveznicima, da ozbiljno shvata prijetnje Pjongjanga, planira da promijeni brzinu i smanji broj javnih saopštenja o vojnim vježbama sa Seulom.
Američke poruke, koje su uključivale i prelete stelt bombardera B-2 preko Korejskog poluostrva i saopštenje o instaliranju novog protivraketnog sistema na Guamu i Aljasci, imale su za cilj da uvjere Južnu Koreju i Japan da će ih SAD podržati u krizi rekao je zvaničnik.
Rezultati najnovijeg istraživanja javnog mnjenja koju je sprovela agencija Galup pokazali su da većina Amerikanaca smatra da SAD treba da pruže pomoć Južnoj Koreji, ako je Sjeverna Koreja napadne.
Pedeset pet odsto anketiranih misli da SAD treba da pomognu Seulu, a 34 odsto se ne slaže s tim, dok su ostali neopredijeljeni, prenosi AFP.
(Izvor:CDM)