Šta će biti sa turistima koji su sada u Sjevernoj Koreji?
Turisti

Turistima prijeti opasnost

Šta će biti sa turistima koji su sada u Sjevernoj Koreji?

Upozorenje Kim Džong Una, vođe Sjeverne Koreje, da poslije 10. aprila ne garantuje bezbjednost strancima u njegovoj zemlji izgleda ne brine baš sve strance u Pjongjangu. Britanski i američki turoperateri tvrde da turistima ne prijeti opasnost.

Nikolas Boner, Britanac o kojem na internetu stoje podaci da je slikar, crtač stripova i filmski režiser, više od dvije decenije stacioniran je Pekingu, prijestonici Kine, a 1993. tu je osnovao turističku agenciju “Korio turs”, specijalizovanu za putovanja u Sjevernu Koreju, ali i snimanje dokumentaraca o ovoj državi.

Boner kaže da su se članovi njegove agencije prošle nedjelje sastali sa osobljem britanske ambasade u Pjongjangu, u vrijeme kada iz sjevernokorejske prijestonice skoro svakodnevno stižu prijetnje nuklearnim napadom na Južnu Koreju i američke ciljeve u regionu i na teritoriji SAD.

“Oni (Sjeverna Koreja) često imaju takvu retoriku protiv SAD i Južne Koreje, a iako je ovog puta ona naglašenija, usmjerena je ka vlastima, a ne ka turistima koji riješe da putuju u Sjevernu Koreju“ - navodi Boner.

On kaže da trenutno u okviru ture po Sjevernoj Koreji ima osmoro Amerikanaca i da “Korio turs” neće otkazati putovanja ukoliko ne dobije konkretnu poruku da to učini od ambasada Velike Britanije, Švedske ili Nemačke u Pjongjangu.

Kao i Boner, osmoro Amerikanaca na turi po državi kojom upravlja Kim Džong Un ima i Kristofer Vajt, direktor putovanja u “Jang pajonir turs”, agenciji takođe prijavljenoj u Kini.

Upravo smo razgovarali sa ovom grupom i pozvali naše kontakte u Sjevernoj Koreji kako bismo provjerili da je sve u redu“ - kaže Vajt.

Britanski Forin ofis saopštio je da nema trenutni plan za evakuaciju osoblja Ambasade Velike Britanije u Pjongjangu, ali tabloid „Dejli mejl“ navodi da planovi iz predostrožnosti za evakuaciju Britanaca iz Sjeverne Koreje postoje i da je avijacija u pripravnosti za slučaj da treba da nadgleda izvlačenje ljudi.

Njemačka ambasada u Sjevernoj Koreji za sada će nastaviti rad.

’Mi neprestano procjenjujemo bezbjednost njemačke ambasade i njenu izloženost opasnosti’ - poručilo je njemačko Ministarstvo spoljnjih poslova.

Francuska ozbiljno shvata situaciju u Sjevernoj Koreji, apeluje na Pjongjang da prestane sa provokacijama, ali za sada ne namjerava da evakuiše svoje građane iz te zemlje.

SAD nemaju ambasadu u Pjongjangu, a Rusija je saopštila da razmatra slanje aviona za izvlačenje svojih građana iz Severne Koreje i da je vodi razgovore sa Kinom, glavnim severnokorejskim saveznikom u regionu.

(Izvor:CDM)