Katar je obećao 500 miliona dolara pomoći za obnovu ratom opustošene regije Darfur na zapadu Sudana, prenijela je zvanična katarska agencija QNA.
"Katar je obećao 500 miliona dolara bespovratne pomoći za obnovu Darfura", rekao je ministar za poslove vladinog kabineta Ahmed bin Abdullah Al Mahmoud.
Taj naftom bogati emirat u Perzijskom zalivu je u februaru 2010. obećao osnivanje jedne banke sa kapitalom od milijardu dolara za razvoj Darfura.
Britanija je u nedjelju obećala najmanje 16,5 miliona dolara godišnje za Darfur u naredne tri godine kao pomoć lokalnim zajednicama za proizvodnju poljoprivrednih produkata i unapređenje obuke radi zapošljavanja.
Konferencija u Dohi
Ova obećanja pomoći dana su na konferenciji u Dohi čiji je cilj donošenje strategije za obnovu Darfura gdje su konflikti, koji su trajali dvije decenije, šokirali svijet užasnim zločinima protiv civila, prenose agencije.
Mada su najžešći sukobi u toj sudanskoj regiji okončani, i dalje traju borbe pobunjeničkih grupa koje traže okončanje, kako ističu, dominacije moći i bogatstva među arapskom elitom u zemlji.
Zbog konflikata u Darfuru svoje domove je napustilo oko 1,4 miliona ljudi.
Dvodnevna konferencija u Dohi, koja je počela u nedjelju, dogovorena je u julu 2011. godine kada je Kartum potpisao mirovni ugovor u katarskoj prijestolnici sa ujedinjenim grupama pobunjenika.
Uoči sastanka javili su se protesti u izbjegličkim kampovima u Darfuru, gdje su demonstranti tražili kraj nesigurnom stanju.
Mirovni dogovor
Novinar Al Jazeere Omar Al Saleh, koji se u nedjelju javio iz Dohe, kazao je kako su demonstracije održane u kampovima koje kontroliraju pobunjeničke grupe koje nisu potpisnice donatorske konferencije.
„Darfur nije 100 posto siguran. Riječ je o regiji koja je veća od Francuske, a strahovi su opravdani zbog trenutnog stanja“, dodao je.
Katar je bio posrednik u postizanju mirovnog dogovora između pobunjeničkih frakcija i sudanske Vlade 2011. godine, no veće pobunjeničke grupe, poput Pokreta za pravdu i jednakost, su ga odbacile.
Mirovni dogovor iz Dohe smatra se kamenom temeljcem međunarodnih napora da se okonča nasilje, no stotine hiljade izbjeglica kažu kako se mogu vratiti svojim domovima tek kada dobiju kompenzaciju za svoje gubitke.
(Izvor:AlJazeera)