Put smrti je išao od glavne kapije logora Aušvic do ruševina gasnih komora.
Učesnici marša odjeveni u majice i košulje plave boje, jedne od boja nacionalne zastave Izraela, prvi put su prolazili tri kilometra dug put smrti u najvećem logoru koji su nacisti podigli u okupiranoj Poljskoj pored baraka sa krovovima bijelim od snijega.
"Mi koji smo preživjeli imamo već po 80-90 godina. Oni koji su umrli ovdje nemaju groba. Naše sjećanje je naš jedini grob. U tom lancu sjećanja omladina koja dolazi ovamo je dalje gorivo", kazao je novinarima jedan od učesnika marša, mađarski Jevrejin Tedi Bolgar, koji je preživio pakao Aušvica, a nakon rata emigrirao u Kanadu.
Prije početka marša na zvuk ovnujskog roga mladi Jevreji i Poljaci razgledali su Državni muzej bivšeg nacističkog logora Aušvic-Birkenau, a u okviru boravka u Poljskoj susreću se i razgovaraju sa Jevrejima koji su preživjeli Holokaust i sa onima koji su im pomagali.
Marševe živih od 1988. godine kao obrazovni projekt za mlade Jevreje organizuje Izrael, od 1996. godine svake godine na Jom hašoa, a sve masovnije na taj način poštu žrtvama čiju krv su nacisti prolili na njihovoj zemlji, odaju i mladi Poljaci.
(CDM)