Oružje iz Libije širi se zabrinjavajućom brzinom po regiji, uključujući Mali i Siriju gdje pojačava arsenal naoružanih grupa, navodi se u izvještaju stručnjaka Ujedinjenih naroda (UN).
Izvještaj grupe stručnjaka Vijeća sigurnosti UN-a, koji nadgledaju embargo na oružje nametnut Libiji na početku ustanka 2011. godine, kažu da je ta sjevernoafrička država postala ključni izvor oružja u regiji u vrijeme kad nova Vlada pokušava uspostaviti kontrolu nad cijelom teritorijom.
"Slučajevi, dokazani i oni koji su još pod istragom, o ilegalnom transferu oružja iz Libije, uključuju više od 12 zemalja i uključuju lako i teško oružje, prijenosne protuavionske sisteme, streljivo, eksploziv i mine", navodi se u izvještaju.
"Ilegalna dostava oružja potiče postojeće sukobe u Africi i na Bliskom istoku, obogaćujući arsenal raznih skupina, uključujući i terorističke skupine", piše u izvještaju
Stručnjaci kažu da se slanje oružja u Siriju organizira sa raznih lokacija u Libiji, uključujući Misratu i Bengazi, a da se dostavlja preko Turske i sjevernog Libana.
"Veličina nekih pošiljki i logistika potrebna za njihovu dostavu ukazuje da su predstavnici lokalnih libijskih vlasti u najmanju ruku svjesni da se taj proces odvija, a možda i direktno uključeni".
Jedno od područja u koja se dostavlja libijsko oružje je i Pojas Gaze, i to preko Sinaja, na kojem je pojačana aktivnost raznih oružanih grupa nakon što je svrgnut režim Hosnija Mubaraka.
Jedan dio oružja te grupe tokom krijumčarenja u Pojas Gaze uzimaju sebi, pa je primijećeno da su na tom području njihovi pripadnici opremljeni modernijim pješačkim i protuoklopnim oružje, navode istražitelji UN-a. Oružje iz Libije šalje se i u zemlje Sahela.
"Nekih 18 mjeseci nakon završetka sukoba u Libiji dio (vojnog) materijala ostao je pod kontrolom nevladinih organizacija, a kasnije je dio tog oružja otkriven u pošiljkama zaplijenjenim izvan zemlje", piše u izvještaju, u kojem se upozorava da je nedostatak učinkovite kontrole primarna zapreka u sprečavanju širenja oružja.
Vijeće sigurnosti zatražilo je od vlasti u Tripoliju da poboljšaju nadzor oružja i vojnog materijala.
Libijski premijer Ali Zeidan izjavio je pred UN-om da Libija kontrolira svoje granice, ali UN još nije iskazao spremnost za ukidanje embarga na oružje.
(Izvor:AlJazeera)