Američki državni sekretar Džon Keri i vodeći kineski diplomata državni savjetnik Jang Đieći izjavili su to nakon sastanka u Pekingu.
Keri je kazao da su se SAD i Kina založili da tijesno prate situaciju u Sjevernoj Koreji.
Vodeći američki diplomata koji je u Pekingu razgovarao s kineskim liderima kazao je da je s domaćinima imao detaljne diskusije o izazovima koje je nametnula Sjeverna Koreja.
Kineski državni savjetnik Jang Đieći je rekao da je njegova zemlja posvijećena radu na denuklearizaciji Korejskog poluostrva.
On je kazao da Kina veruje da je najbolji način da se riješi tamošnja situacija "mirno kroz dijalog", a ne kroz sukobljavanje.
Prema njegovim riječima, Kina će raditi sa SAD, Japanom, Južnom Korejom i drugima i imati konstruktivnu ulogu u međunarodnim razgovorima o Sjevernoj Koreji.
Američki državni sekretar Keri danas je, tokom prve posete Kini od naimenovanja na tu dužnost, razgovarao s najvišim kineskim državnim zvaničnicima ne bi li ih ubijedio da izvrše pritisak na Sjevernu Koreju da ublaži ratnu retoriku i vrati se pregovorima o svom nuklearnom naoružanju.
Keri ne krije želju da Kina, kao vodeći sjevernokorejski trgovinski partner, finansijer i prijatelj, zauzme aktivniji stav prema toj osiromašenoj i izolovanoj zemlji, koja posljednjih nedjelja prijeti SAD i Južnoj Koreji nuklearnim ratom, javila je ranije danas britanska agencija.
U razgovoru s kineskim predsjednikom Si Džinpingom, američki državni sekretar je naglasio da je ovo kritičan trenutak, sa velikim izazovima kao što su Korejsko poluostrvo, iranski nuklearni program, Sirija i Bliski Istok, kao i posustajanje privrede u mnogim zemljama, kojima je potreban ekonomski podsticaj.
Poslije razgovora s kineskim predsjednikom, Keri je bez ulaženja u detalje izjavio da su oni bili "konstruktivni i da vode naprijed".
Ministar spoljnih poslova Kine Vang Ji je, nakon razgovora s Kerijem, pozvao na mir, dijalog i denuklearizaciju Korejskog poluostrva.
(Izvor:B92)