Spasioci su nastavili izvlačiti preživjele priklještene pod ruševinama zgrade urušene u prijestolnici Bangladeša, dok se policija sukobila sa bijesnim demonstrantima koji su napadali fabrike i prevrtali automobile zbog ove nesreće.
Rana Plaza, zgrada sa osam spratova, urušila se kao kula od karata u srijedu u toku radnog vremena u Savaru, na periferiji Dake, pri čemu su poginule najmanje 273 osobe.
Više desetina preživjelih izvučeno je iz ruševina u petak, dva dana nakon nesreće. Radnici su javno izrazili zabrinutost zbog pukotina dan prije nesreće, ali su njihovi šefovi gluvi na upozorenja, pozivajući ih da normalno dođu na posao sljedećeg dana.
"Spasili smo 45 osoba u petak, od kojih je 41 nađena na istom mjestu, među ostacima četvrtog sprata zgrade", izjavio je vatrogasni zvaničnik Ahmed Ali.
"Lokalizovalii smo još 20 do 25 osoba na drugim mjestima, ali je jako teško doći do njih. Još su živi", dodao je on.
Visoki policijski zvaničnik kazao je da su se privremeni podaci još pogoršali, te broj mrtvih sad iznosi 273, među kojima su većina žene.
Masovni protesti
U petak su u predgrađu Dake organizirani masovni protesti, a policija je ispaljivala gumene metke i bacala suzavac na demonstrante.
„Situacija je vrlo nestabilna. Stotine hiljada radnika učestvuju na protestima. Koristili smo gumene metke i suzavac kako bismo ih rastjerali“, izjavio je zvaničnik policije.
Rušenje zgrade Rana Plaza najgora je nesreća u industrijskoj historiji Bangladeša, kojoj je konfekcija najvažnija grana ekonomije.
Katastrofa je obnovila rasprave o sigurnosti u tekstilnoj industriji koja opskrbljuje zapadne kompanije.
U zgradi se nalazilo pet konfekcijskih radionica, koje su radile za špansku marku Mango i britansku Primark, jedine koje su potvrdile povezanost s radionicama u Rana Plazi, gdje su bile zaposlene približno 3.000 osoba.
(Izvor:AlJazeera)