Sjeverna Koreja sudit će američkom državljaninu zbog „počinjenih zločina“ protiv države i pokušaja svrgavanja vlasti u Pjongjangu.
Kenneth Bae, čije je korejsko ime Pae Jun-ho, uskoro će se suočiti sa „presudom“.
Bae je turistički radnik korejskog porijekla koji je uhapšen 3. novembra u Rasonu, specijalnoj ekonomskoj zoni na granici sa Kinom i Rusijom, kada je stigao sa grupom turista.
"Preliminarna istraga o krivičnim djelima američkog državljanina Pae Jun-hoa je završena. On je u toku istrage priznao da je počinio zločine sa ciljem rušenja Vlade Demokratske Narodne Republike Koreje. Za njegove zločine postoje dokazi".
Nije poznato kakva presuda čeka Baea, ali je, prema krivičnom zakonu Sjeverne Koreje, za terorističke akte, uključujući ubistvo, otmicu i nanošenje tjelesnih povreda, državljanima te zemlje određena smrtna ili doživotna kazna.
Diplomatske aktivnosti
Južnokorejski mediji u decembru su objavili da je Bae 44-godišnji korejsko-američki turistički vodič.
On je putovao sa pet drugih turista i priveden je kada je među njihovim stvarima pronađen hard disk.
Bill Richardson, bivši američki ambasador u Ujedinjenim narodima, sjevernokorejskim zvaničnicima uručio je pismo u vezi sa ovim slučajem kada je bio u posjeti ovoj zemlji u januaru, ali nije bio u mogućnosti da se sastane sa Baeom.
Objava o suđenju dolazi u trenutku napetosti na Korejskom poluostrvu, nakon što je UN uveo oštrije sankcije Pjongjangu zbog treće nuklearne probe izvedene u februaru.
Ovaj potez je takođe uslijedio nekoliko sati prije nego što se zamjenik američkog državnog sekretara William Burns trebao sastati sa južnokorejskim ministrom vanjskih poslova Yun Byung-seom u Seulu.
Amerikanci u zatvorima
Nekoliko Amerikanca posljednjih godina bilo je u zatvorima u Sjevernoj Koreji.
Američka delegacija koju je 2011. predvodio Robert King, specijalni predstavnik za ljudska prava i humanitarna pitanja, uspio je osigurati oslobađanje Eddija Juna Yong-sua, biznismena iz Californije, koji je bio zatvoren zbog navodnih misionarskih aktivnosti.
Jimmy Carter, bivši predsjednik SAD-a, 2010. godine ispregovarao je puštanje američkog državljanina Aijalona Mahlija Gomesa, koji je bio osuđen na osam godina teškog rada zbog ilegalnog prelaska iz Kine u Sjevernu Koreju.
Godinu dana prije toga, Bill Clinton uspio je osloboditi dvije novinarke američkih televizija Lauru Ling i Eunu Lee, koje su uhapšene nakon što su uhvaćene kako hodaju na granici između Sjeverne Koreje i Kine.
(Izvor:AlJazeera)