Broj oružanih sukoba svake godine je u porastu.Svaki od njih je različit, ali svi imaju zajedničku stvar da sve ratne “ poglavice” ili komandanti armija pored redovne vojske žele svoje redove ojačati vojnicima koji znaju da se bore,a koji su uz to i dobro plaćeni.
Nov fenomen koji se pojavio sa ratovima krajem 20 i početkom 21 vijeka su plaćeničke organizacije, a upravo su one karike koje stoje između nekog političkog ili vojnog lidera i njegove sudbine.
1. Sa više od 625.000 zaposlenih, bezbjednosna organizacija G4S je drugi najveći privatni poslodavac u svijetu odmah iza čuvenog Vol-Marta. Neka poslovanja ove kompanije orjentisana su na banke, zatvore ili vazdušnu bezbjednost, ali G4S takođe igra važnu ulogu u kriznim zonama oko svijeta. Radnici G4S zaduženi su da obezbjeđuju na skoro jednu trećinu svih nevojnih konvoja u Iraku, a u različitim kombinacijama grupacija je prisutna u više od 125 zemalja svijeta uključujući i neke od najopasnijih djelova Afrike i Latinske Amerike, gdje se bavi pitanjem obezbjeđenja.
2. Na drugom mjestu sa više od 1.200 zaposlenih širom svijeta nalazi se organizacija Unity Resources, koja je u australijskom vlasništvu, a povećala je svoju prisutnost u Iraku kada se vojska povlačila.Ova privatna vojna kompanija je najpoznatija po čuvanju australijske ambasade u Beogradu. Van Iraka pomagala je i čuvala glasačka mjesta tokom parlamentarnih izbora u Libanu i omogućila evakuaciju privatne naftne kompanije za vrijeme krzie u Bahreinu. Kompanija posluje u cijeloj Africi, Srednjoj i Južnoj Americi, Aziji i Evropi.
3. Na trećem mjestu Erinys, kompanija koja je odgovorna za zaštitu većine iračke vitalne naftne imovine, a nedavno je dobila dva ugovora u Republici Kongo, za čuvanje i održavanje reda na najvećim kopovima metalne rude i na projektima nafte i gasa.
4. DynCorp, sa sjedištem u Virdžiniji, jedna je od osam privatnih vojnih kompanija koje je Stejt Department odabrao da ostanu u Iraku kada se američke snage povuku. Pripadnici DynCorpa borili su se protiv kolumbijskih pobunjenika i dilera droge u Peruu. Radi se o velikoj grupi s više od 10.000 zaposlenih koja ima godišnji prihod od oko 3,4 milijarde dolara. DynCorp je također aktivan u celoj Africi, istočnoj Evropi i Latinskoj Americi.
5. Još jedna od osam plaćeničkih kompanija koje će zamjeniti službene američke snage u Iraku je Triple Canopy, koja ima vojsku od oko 1.800 vojnika u toj zemlji - uglavnom iz Ugande i Perua – i ugovore u vrijednosti do 1,5 milijardi dolara. Ugovore ima i u drugim djelovima svijeta: na Haitiju, gde čuvaju američku ambasadu i u Izraelu, gde agenti nude lične zaštitne usluge američkom State Departmentu.
6. Aegis Defense Services broji oko 5.000 vojnika koji rade s UN-om, SAD-om, i naftnim kompanijama. Ovaj privatni 'vojni izvođač' vjerovatno je najpoznatiji po snimcima koje su se pojavil 2005. i na kojima se vidi kako navodno njegovi pripadnici pucaju po iračkim civilima.
7. Defion International zapošljava hiljade boraca iz zemalja u razvoju, a u nekim slučajevima ti agenti su plaćeni s tek 1.000 dolara po mjesecu, što je izazvalo međunarodni gnev - posebno za radna mjesta vezane za neke vlade.
8. Academi, nekad poznat pod imenom Blackwater, posjeduje i vodi jednu od najnaprednijih privatnih i vojnih jedinica za obuku u svijetu. Academi je verovatno smanjio broj svojih pripadnika nakon niza nelegalnih pucnjava i drugih kontroverzi koje su naljutile iračku vladu i ugrozile važne ugovore. Van Bliskog istoka, Academi je angažovan kako bi zaštitio ulice New Orleansa nakon uragana Katrina raketni odbrambeni sistem u Japanu.
(Izvor:Kurir)