- Ne osjećam se usklađeno sa ljudskom rasom – to su riječi kojima svoj projekt “Godinu dana bez interneta” opisuje novinar “Vergea” Pol Miler.
Da bi priča bila još dramatičnija, Miler je novinar i urednik koji prati događanja u svijetu tehnologije, a iako objašnjava da je ovo želio da uradi da bi shvatio kakav uticaj internet ima na ljude i kako bi “povratio svoje mentalno zdravlje”, dobra je stvar to što mu je “Verge” platio punu godinu dana trajanja ovog poduhvata, koji je u današnje vrijeme mnogima jednostavno nezamisliv.
Prvog maja 2012. godine on je isključio svaki pristup vebu, nabavio “glupi telefon” i krenuo u istraživanje svih ljepota koje život nudi kad ne visite po cio dan na internetu. Promjena je na njega uticala čak i više nego što je očekivao: smršao je, počeo je da piše roman i čak “zaplakao uz ‘Jadnike’”. Tačno godinu dana nakon, on se “vratio”, a svoje je “preživljavanje” opisao u opsežnom tekstu nazvanom: “Još uvjek sam ovde: Povratak online nakon godinu dana bez interneta”.
- Bez utočišta zvanog smartfon, bio sam prisiljen da izađem iz svoje čaure u zahtevnim društvenim situacijama. Bez stalnog ometanja tehnologijom shvatio sam da sam postao svjesniji ljudi oko sebe. Nisam više mogao da vodim razgovore na Tviteru pa sam shvatio da ih moram pronaći u stvarnom životu. Moja sestra, koju je izluđivao moj poluprisutan način komunikacije, sad obožava kad sa njom pričam. Kaže da sam manje emotivno distanciran, da se više brinem za nju – da sam jednostavno mnogo manji kreten – kaže u tekstu.
Ali nije sve bilo tako “ružičasto”. U trenutku kad se navikao na “offline život”, počeo je da pribjegava starim navikama.
- Do kraja 2012. naučio sam kako da stvorim novi životni stil prepun loših odluka i bez interneta. Napustio sam svoje pozitivne “offline navike” i otkrio nove “offline poroke”. Umjesto da dosadu i nedostatak stimulacije pretvorim u učenje i kreativnost, ja sam se okrenuo povlačenju iz društva – kaže on.
- Shvatio sam da postoje dublji razlozi za većinu mojih problema koji u stvari nemaju puno veze s internetom, samo se drukčije manifestuju online i offline. Kad se vratim na internet, možda ga uopšte neću korisno upotrebljavati. Možda ću gubiti vrijeme, biti ometan ili kliktati na pogrešne linkove. Neću imati toliko vremena za čitanje i razmišljanje i pisanje velikog američkog SF romana. Ali barem ću biti povezan – kaže Miler.
(Telegraf)