Broj žrtava u Bangladešu premašio 600
Među kupcima proizvoda ovog kompleksa, između ostalih, su španski Mango, britanski Primark i italijanski Benetton

"Broj poginulih 610"

Broj žrtava u Bangladešu premašio 600

Arhitekta zgrade koja se srušila naveo kako je ona bila predviđena za kancelarije, a ne za proizvodne pogone.

Broj žrtava najgore industrijske nesreće u Bangladešu premašio je 600 pošto su nova tijela u nedjelju izvučena ispod ruševina, deset dana nakon urušavanja zgrade koja je, prema riječima njenog arhitekte, bila građena za kancelarije, a ne za tekstilne pogone i pet generatora što konstrukcija statički nije mogla podnijeti.

"Broj poginulih je sada 610", izjavio je vojni poručnik Imran Khan iz ekipe zadužene za raščišćavanje ruševina ispod kojih je u nedjelju izvučeno 41 tijelo.

Masud Reza, bangladeški arhitekt i ugledni univerzitetski profesor izrazio je "duboku bol i tjeskobu" i rekao kako je zgrada projektirana za kancelarije.

"Vlasnik i promotor nijesu nam u vrijeme projektiranja rekli da će u zgradi biti tekstilni pogoni", rekao je 42-godišnji Reza i objasnio kako bi da je to znao struktura i projekt bili "drukčiji, snažniji".

Dodao je kako je prvobitni projekt predviđao postojanje šest spratova, a ne devet, koliko je zgrada imala nakon što je nadograđena.

Raskomadana tijela

Oko 3.000 radnika bilo je u zgradi Rana Plaza u Savaru, predgrađu glavnoga grada Bangladeša Dake 24. aprila kada se urušila od pretjeranih vibracija mašina i generatora.

Iz ruševina je izvučeno 2.437 preživjelih, rekao je vojni oficir. Identifikacija je otežana, jer su mnoga tijela raskomadana.

Desetak osoba uhapšeno je u okviru istrage, među njima vlasnik zgrade i vlasnici tekstilnih pogona.

Među kupcima proizvoda ovog kompleksa, između ostalih, su španski Mango, britanski Primark i italijanski Benetton.

(Izvor:AlJazeera)