Južna Koreja i pomorska udarna grupa Sjedinjenih Američkih Država predvođena nosačem aviona Nimitz počele su u ponedjeljak zajedničke pomorske manevre i pored osuda Sjeverne Koreje koja ih je nazvala "nerazumnom provokacijom" i generalnom probom za rat.
Dvodnevne vježbe su počele isplovljavanjem Nimitza, jednog od najvećih vojnih brodova na svijetu, nosivosti 97.000 tona, iz južne luke Busan, gdje je pristao tokom vikenda, saopštila je američka vojna komanda.
Operacija uključuje integrirane operacije letjenja, zračne odbrane, vježbe obuke na površini, preciznih manevara brodova, te saradnje i razmjene oficira za vezu, navedeno je u saopštenju.
U manevrima će učestvovati i drugi američki i južnokorejski brodovi, među kojima i krstarice s raketama, kao i razarači sa vođenim raketama.
U saopštenju se kaže da su vježbe predviđene kako bi se "povećala regionalna sigurnost i stabilnost".
Vojna kriza
Održavanje manevara je uslijedilo u trenutku kada je Korejsko poluostrvo na početku mogućeg izlaska iz najteže vojne krize izazvane dvomjesečnim vojnim vježbama na Jugu i sankcijama Ujedinjenih naroda Pjongjangu zbog treće nuklearne probe izvedene u februaru.
Verbalni rat je popustio posljednjih dana nakon okončanja dvomjesečnih združenih manevara 30. aprila na Jugu, a američki vojni zvaničnici saopštili da je Sjeverna Koreja povukla rakete srednjeg dometa s lansirnih rampi na istoku zemlje.
Razljućen vježbama i sankcijama Pjongjang je tokom marta i aprila uputio seriju upozorenja kojima je prijetio napadom na Južnu Koreju i nuklearnim udarima po vojnim bazama Sjedinjenih Država.
Sjeverna Koreja je i najnovije vježbe s nosačem aviona Nimitz nazvala "velikom vojnom provokacijom" koja će izazvati novi ciklus rastućih napetosti.
"To je nerazumna provokacija protiv nas, koja će gurnuti poluostrvo na ivicu nuklearnog rata", napisao je u ponedjeljak u komentaru partijski list Sjevera, Rodong Sinmun.
"Kako mi ikada možemo ignorirati dolazak tako opasnih snaga na Jug?", upitao je list?
Spremne snage
"Ratni huškači ne trebaju nikada zaboraviti da su naše snage potpuno spremne za napad kada prema operacionim planovima dobiju odobrenje naše vrhovne komande".
Jedinice Sjeverne Koreje u blizini sporne granice u Žutom moru imaju naređenje da uzvrate udarom ukoliko "samo i jedna granata padne" u njihove teritorijalne vode, saopštila je komanda vojske Sjevera prošlog utorka.
U saopštenju je tada rečeno da će bilo kakav naknadni kontraudar izazvati eskalaciju vojnih reakcija, koje će dovesti do toga da južnokorejski pogranični otoci budu "progutani morem plamena".
Sjeverna Koreja je granatirala Yeonpyeong, jedno od ostrva, u novembru 2010. i ubila četiri Južnokorejca, tvrdeći da odgovara na granate s Juga koje su tokom manevara pale u vode Sjevera.
Sjeverna Koreja je zamijenila generala tvrde linije koji je predvodio Ministarstvo vojske u novoj reorganizaciji vojnog vrha i jačanja vlasti mladog vođe zemlje Kim Jong-una.
Smjena generala
General Jang Jong-nam je imenovan za "ministra Narodnih oružanih snaga", što je treći general koji se nalazi na tom mjestu od kada je Kim Jong-un preuzeo vlast nakon smrti svog oca u decembru 2011. godine.
Jang, relativno malo poznat general, ranije je bio komandant prvog korpusa Narodne vojske Koreje, prenijele su agencije.
Izvještaj ukazuje na to da je smijenjen šef Ministarstva vojske Kim Kyok-sik, kojeg prati reputacija da je 2010. bombardovao južnokorejsko ostrvo u spornoj graničnoj zoni u Žutom moru, kada je poginulo četvoro ljudi.
Kim Kyok-sik je postao ministar vojske prošlog novembra u potezu koji su mnogi posmatrači vidjeli kao dio napora da se učvrsti kontrola nad armijom od strane mladog Kima.
Mjesto ministra oružanih snaga se smatra podređenim šefu generalštaba vojske Sjeverne Koreje i šefu političkog odjela vojske, kojima je nadređen Kim Jong-un kao šef partijske Centralne vojne komisije.
Mlađi generali
Jang je jedan iz grupe mlađih generala koji izbijaju u prvi plan i zamjenjuju ljude u vojsci koji su napredovali u vrijeme osnivača Sjeverne Koreje Kim Il-sunga i njegovog sina Kim Jong-ila, oca sadašnjeg vođe. Nije, međutim, poznato koliko godina ima Jang.
Česte smjene vrhovnih vojnih generala izazvale su špekulacije o tome da Kim Jong-un, treći u dinastiji Kimova, možda pokušava ponovo potvrditi vlast Radničke partije Koreje nad generalima, koji su bili glavni oslonac njegovog oca i djeda.
Južna Koreja je zabilježila vojne promjene na Sjeveru i rekla kako pomno prati sve unutrašnje promjene u vojsci Sjeverne Koreje.
"Mi ne znamo da li je (Jang) manje ratoborna figura, ali izgleda da je on iz mlađe generacije", rekao je predstavnik Ministarstva vojske u Seulu Kim Min-seok.
On je dodao kako ne mora značiti da se samo zbog nove ličnosti cijela linija ili cio pejzaž mijenjaju. "Potrebno nam je više vremena da razumijemo kako će ova promjena uticati na budući pravac kretanja vojske Sjevera", rekao je Kim.
(Izvor:AlJazeera)