Vlasnik fabrike držao 50 radnika kao robove
Prisiljavani da obavljaju teške i opasne poslove

Inspekcije rijetke

Vlasnik fabrike držao 50 radnika kao robove

Zaposleni, od kojih su neki tinejdžeri, bili su zatvoreni i natjerani na rad u jezivim uslovima.

Vlasnik jedne fabrike kuhinjskih potrepština u Indoneziji mogao bi biti osuđen na 20 godina zatvora zbog prisiljavanja 50 radnika na robovski rad. Zaposlenici, od kojih su neki tinejdžeri, bili su zatvoreni i natjerani na rad u jezivim uslovima.

Građani Indonezije još ne mogu vjerovati šta se desilo.

U fabrici smještenoj u jednom od naselja nedaleko od Jakarte, policija je pronašla 34 muškarca. Neki od njih imaju tek 17 godina.

Najmanje šest mjeseci nisu dobijali platu.

Fizičko zlostavljanje

Umjesto toga, zaključavani su, fizički zlostavljani i prisiljavani da obavljaju teške i opasne poslove.

Radnici kažu da su vlasniku fabrike pomagali policajci i vojnici.

„Jedan policajac nam je rekao da ne pokušavamo pobjeći, niti biti neposlušni, inače će nas sve pobiti. Zatim je ispalio dva hica u zemlju kako bi nas zaplašio. Pripadnik je lokalne policijske brigade i nosio je uniformu", govori Bagas, žrtva.

Mladići su morali raditi od 5:30 ujutro do deset navečer. Spavali su u maloj prostoriji i gotovo da nijesu dobijali hranu.

Nekoliko ih je ranije uspjelo pobjeći, ali iako su podnijeli prijave, policija sve do prošle sedmice nije željela reagovati.

„Godinu i po, vlasnik fabrike uspijevao je držati kao roblje gotovo 50 radnika, a niko nije učinio ništa kako bi ga spriječio. Susjedi su se plašili, jer su među vlasnikovim saučesnicima bili policajci i vojnici. Čak ni oni koji su vidjeli u kakvim uslovima muškarci žive i rade, nijesu se usuđivali da postavljaju pitanja".

Vlasti tvrde da će povećati broj inspekcija, posebno u malim preduzećima.

Indonezija ima više od 56 miliona ovakvih industrijskih pogona, u kojima su inspekcije rijetke.

„Ovo je veoma važna lekcija za sve nas. Više ne živimo u Srednjem vijeku. Ne smijemo skrivati i štititi ljude koji rade ovakve stvari i koji krše ljudska prava", navodi Muji Handoyo, Ministarstvo rada.

Terapija zbog trauma

Većini oslobođenih radnika bila je potrebna liječnička pomoć, a krenuli su i na terapiju kako bi se oporavili od trauma.

„Želim da krivci budu osuđeni na najtežu moguću kaznu. Nadam se da ćemo dobiti platu za posljednjih šest mjeseci i da će nam platiti liječenje. Trenutno sam u veoma lošem psihičkom stanju i ne mogu raditi"“, govori Bagas, žrtva.

Maksimalna zatvorska kazna koju bi vlasnik i nadzornici u fabrici mogli dobiti je 20 godina. Policajci i vojnici optuženi da su im pomagali nijesu ni privedeni.

(Izvor:AlJazeera)