Turski premijer Recep Tayyip Erdogan boravi u Sjedinjenim Američkim Državama zbog razgovora sa predsjednikom Barackom Obamom.
Očekuje se da će rat u Siriji biti u fokusu, a jedna od tema na dnevnom redu je Erdoganova planirana posjeta Gazi, zbog koje se Amerikanci plaše da će potkopati napore da se ponovo pokrenu mirovni pregovori između Palestinaca i Izraelaca.
John Kerry je posjetio Tursku tri puta otkako je u februaru postao američki državni sekretar. Njegove česte posjete za mnoge su znak koliko je Turska važna za SAD.
Međutim, Kerry je umalo izazvao diplomatski spor tokom posljednje posjete u aprilu, kad je od premijera Recepa Tayyipa Erdogana tražio da odgodi planirano putovanje u Gazu. Turci su zahtjev odbili kao "arogantan" i istakli da će uprkos protivljenju SAD-a do posjete ipak doći.
Rastući uticaj Turske
Ali, prema kolumnistici Asli Aydintasbas, to nije ono što Tursku trenutno muči.
"Problem je da Amerikanci sad ne rade ništa. Na tom će planu Erdogan urgirati da se Amerika više angažira, a naravno će tražiti i više angažmana u Siriji", kaže Asli Aydintasbas.
U prošlosedmičnom dvostrukom bombaškom napadu u turskom pograničnom gradu Reyhanli poginulo je više od 40 ljudi, zbog čega raste bojazan da se nasilje iz Sirije već prelilo u Tursku.
"Erdogan s Obamom mora razgovarati o Siriji, o čemu će drugom?! Tamo se nastavlja krvoproliće i želimo da ono što prije prestane", kaže tekstilni radnik Bilal Ipek.
A Sjedinjene Države imaju dobar razlog da pomognu Turskoj, ali i da iskoriste rastući uticaj Turske.
Masa koja je klicala, dočekala je premijera Erdogana kad je nakon Arapskog proljeća 2011. posjetio sjevernu Afriku. Tursku smatraju uzorom za muslimanski svijet.
Turska je uvjerena da će se njeni strateški interesi uvijek podudarati sa američkim i da će svaka američka odluka, bilo da se radi o iranskom nuklearnom programu, ratu u Siriji, ili mirovnim pregovorima između Palestinaca i Izraelaca, trebati podršku Ankare da bi uspjela.
(Izvor:AlJazeera)