U slučaju da se tok pak i desi, on ostaje u Crnoj Gori, a Hrvatska ima zakonsku mogućnost da zatraži da Sinđelić izdržava kaznu u CG ili da mu se ponovo sudi.
Prije nego što je državljanin Srbije Saša Sinđelić, koji je u Hrvatskoj osuđen na 21 godinu zatvora, uhapšen u ponedjeljak na osnovu potjernice Interpol Zagreb, zatražio je međunarodnu pravnu zaštitu od Crne Gore. Kako su za Novu M objasnili iz crnogorskog MUP-a, taj vladin resor ima rok od 21 mjesec da donese odluku u vezi sa tim zahtjevom. Prema riječima predsjednika Advokatske komore Zdravka Begovića male su šanse da Sinđelić, prema Zakonu o međunarodnoj zaštiti stranaca, dobije politički azil budući da je osuđen zbog teškog krivičnog djela.
"Ja sam mišljenja da on ne ispunjava elementarne uslove, budući da je odredbom tog zakona definisano da lice koje je pravosnažno osuđeno za teško krivično djelo, a imamo informaciju da je Sinđelić pravosnažno osuđen za krivično djelo ubistvo na kaznu zatvora od 21 godine, onda praktično, tom činjenicom, njegov zahtjev za međunarodni zaštitu je bukvalno ugašen",kaže advokat za Novu M.
U svakom slučaju, kaže Begović, do donošenja konačne odluke o azilu, Sinđelić ostaje u Crnoj Gori. U slučaju da ipak dobije međunarodnu pravnu zaštitu on ne može biti izručen Hrvatskoj.
"Hrvatska ima zakonsku mogućnost da dostavi tu pravosnažnu presudu po kojoj je Sinđeliić osuđen i da se ta sudska odluka prizna u Crnoj Gori, pa da Sinđelić tu kaznu eventualno izdržava u CG ili moguće, budući da mu je suđeno u odsustvu, traži ponavljanje postupka, pa da mu se sudi u Crnoj Gori", kaže Begović.
Nakon saslušanja, Sinđeliću je sudija za istragu odredio ekstradicioni pritvor. Kako je ranije objašnjeno iz podgorićkog Višeg suda on moze trajati do 6 mjeseci. U roku od 40 dana, kako objašnjava Begović, sudija za istragu će od Hrvatske zatražiti dokaze na osnovu kojih se potražuje, nakon čega će donijeti konačnu odluku o izručenju.
"Kada sudija za istragu dobije u zakonskom roku dokaze, on donosi odluku i donosi rešenje kojim odobrava izručenje tog lica, a krivično vijeće donosi konačnu odluku da li će biti izručeno ili ne. No, ni tu u se priča ne završava. Potpis na rješenje ipak daje ministar pravde", dodaje Begović.
Da je svjedok saradnik Saša Sinđelić prije više od deset dana ilegalno prešao granicu Crne Gore, potvrdio je nedavno glavni specijalni tuzilac Milivoje Katnić. Izjavu je dao Odjeljenju bezbjednosti Rožaje gdje je došao sa vidnim povredama, koje je zadobio, bježeći šumskim putevima.
Svjedok saradnik preko staza i bogaza mimo graničnih prelaza stigao u Crnu Goru ili bježao u Crnu Goru i da je to tako vidjelo se vidno po njegovim nogama i tijelu i saopštio graničnim organima, odnosno MUP-u koji se nalazi u Rožajama da traži politički azil i da je u ozbiljnom progonu od određenih struktura koje se nalaze u Srbiji.
Sinđelić je ranije tokom svjedočenja pred podgoričkim Višim sudom, potvrdio navode iz optužnice da je na dan parlamentarnih izbora 2016-te spreman haos te da su glavni organizatori pokušaja terorizma, ruski agenti GRU-a Eduard Širokov Šišmakov i Vladimir Popov. Sinđelić je tom prilikom kazao i da je u čitavu priču umješan Demokratski front te da se sa njima sastajao i u Moskvi. Potvrdio je i da je bilo planirano ubistvo tadašnjeg premijera Mila Đukanovića.
Komentari