„Naša inspekcija će već u ponedeljak kod Agencije za zaštitu prirode pokrenuti postupak otklanjanja nastale štete i onom licu koje je dovelo do štete biće naloženo hitno sprovođenje mjera remedijacije, kako bi se šteta sanirala, a životna sredina vratila u prvobitno stanje“, objašnjava Ivana Vojinović direktorica Direktorata za zaštitu životne sredine za Novu M.
Nakon što je stigla informacija o pomoru ribe ministar poljoprivrede Milutin Simović razgovarao je s menadžmentom Elektroprivrede, a dogovoreno je da, do pronalaženja lica odgovornog za incident, kompanija nadoknadi štetu i izdvoji neophodna sredstva za poribljavanje.
''Interesantno je da se incident desio na dan prezentacije realizovanih i novoodobrenih projekata u sklopu Programa malih grantova, iz projekta "Upravljanje vodama sliva rijeke Drine”. Kroz prvi javni poziv grantove su prošle godine dobila četiri sportsko– ribolovna kluba s projektima za unapređenje i čuvanje ribljeg fonda, opremanje ribočuvarskih službi, uređenje ambijenta i poribljavanje Otilovićkog jezera. SRK ''Lipljan'', koji gazduje vodama Ćehotine i Vežišnice, realizacijom prvog granta nabavio je 100 komada mladice, a kroz ovogodišnji grant osposobio je mrijestilište Breznica i omogućio proizvodnju mlađi za poribljavanje rijeka na teritoriji Pljevalja i ostalih ribolovnih voda u narednim godinama. Na ovaj način SRK ''Lipljan'' stvorio je osnov za obnovu ribljeg fonda i dalji razvoj sportsko ribolovnog turizma'', saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja.
U Elektroprivredi tvrde niko od nadležnih u Termoelektrani nije sprovodio nikakvu aktivnost na ventilima koji kontrolišu ispuštanje materija u rijeku Vežišnicu, a od nadležnih inspekcija očekuju precizne informacije o razlogu zamućenja i procesuiranje slučaja.
„Takođe EPCG će protiv jednog ili vise NN lica podnijeti zbog sumnje da su manipulisali pomenutim ventilom koji se inače nalazi van kruga TE. Simptomatično je to da se incident dešava upravo u trenutku kada EPCG raspisuje tender za ekološku rekonstrukciju TE čime će biti isključena bilo kakva mogućnost ovakvih i sličnih incidenata. Bez obzira na sve, EPCG će opredijeliti sredstva za sanaciju ovog incidenta, ističe Rajko Šebek iz EPCG.
U SRD ''Lipljen'', koje gazduje vodama Ćehotine i Vežišnice tvrde da je jedino rješenje da se u slučaj uključi struka, jer poribljavanje mora biti autohtonom vrstom pastrmke, zbog čega se plaše da najavljena pomoć EPCG neće biti od velike koristi.
„Stručnjaci ihtiolozi sa biološkog fakulteta kažu da sve i da bude moguće da se nađe mlađ za poribljavanje. da je to sad nemoguće jer to je isto kao da ljude naseljavate u Sahari - za nekoliko dana ta mlađ bi uginula jer je uništena sva flora i fauna. Prvo to mora da se obnovi za jedno dvije- tri godine pa tek kada se steknu uslovi za poribljavnje, onda da se ide u obnavljanje ribljeg fonda“, kaže Vaso Knežević iz SRD „Lipljen“.
Precizan razlog zamućenja rijeke i uginuća ribe biće poznat nakon analize uzorka upućenih u Centar za ekotoksikološka ispitivanja. Svi sagovornici Nove M očekuju da će nakon utvrđivanja uzroka incidenta i pošto nadležni procesuiraju slučaj, počinilac ovog nedjela biti adekvatno kažnjen.
Komentari