Britanski mediji javljaju da je usred krize oko Bregzita tamošnja vlada pred novim izazovom.
Brtanski premijer Boris Džonson, koji se uputio u Njujork na zasijedanje Generalne skupštine UN, obećao je obiman vladin odgovor kako bi se pomoglo muštrijama Tomasa Kuka.
"Veoma je teška situacija, naše misli su sa mušterijama Tomasa Kuka, turistima koji se suočavaju sa teškoćama da dođu kućama", naveo je Džonson.
Kako je dodao, Vlada će se potruditi da ih vrati i biće napravljeni planovi kako bi se učinilo ono što je neophodno.
Naveo je i da je potrebno pronaći načine na koje bi se tur operateri zaštitili od bankrostva u budućnosti.
Potrebno je sa ljetovanja vratiti sto pedeset hiljada britanskih turista koji su uplatili aranžmane preko "Tomasa Kuka", čuvene agencije koja postoji 178 godina.
Još se ne zna koliko se gostiju ove agencije nalazi u Crnoj Gori, ali oni su ljetovali uglavnom u bečićkim hotelima.
U Bečićima odmaraju gosti iz Belgije koje je doveo "Tomas Kuk" i hotelijeri za "Vijesti" kažu da neće biti značajnije štete.
Kompanija je bila u pregovorima za premošćavanje duga od 1,7 milijardi funti, ali su pregovori propali što znači da se otkazuju svi aranžmani i čarter letovi kojima turisti treba da se vrate u Britaniju.
Britanska vlada preuzela je na sebe najveću operaciju povratka svojih građana u zemlju ikada, preporučujući turistima da ne prekidaju odmor i ne odlaze na aerodrom u sopstvenom aranžmanu.
"Tomas Kuk" ima 9.000 zaposlenih i 94 aviona, a bankrot ih sve ostavlja bez posla.
Nije jasno da li će se avioni kompanije koristiti za repatrijaciju turista, mada predstavnici vlade polažu nade u to da će uz državnu pomoć iz fondova za hitne intervencije u turizmu kriza biti upravo tako prevaziđena.
Britanski turisti kažu da su u nekim odmaralištima bili zaključani i da im je uprava tražila da sami plate boravak prije napuštanja hotela jer uplate tur operatera obično stižu sa kašnjenjem od 90 dana, što je sada dovedeno u pitanje.
To je, navodno, prevaziđeno i svi turisti moći će da okončaju svoje ljetovanje i vrate se nazad, barem tako tvrdi britanska vlada u ovom trenutku.
"Tomas Kuk" ima podružnice po cijeloj Evropi i naročito je snažan u Skandinaviji.
Zapošljava oko 21.000 ljudi širom svijeta, od toga 9.000 u Velikoj Britaniji i trenutno njegove usluge koristi 600.000 ljudi.
Za sada nema informacija kako će se bankrot odraziti na djelove kompanije izvan Ujedinjenog kraljevstva.
Rts/Vijesti
Komentari