Ova odluka ne primjenjuje se na opasne pse, jer se oni drže u skladu sa Pravilnikom o načinu držanja opasnih pasa, koji je u nadležnosti Veterinarske inspekcije, piše Dan.
Opasnim psima smatraju se rase pitbul terijer, američki stafordski terijer, bulterijer, srednjeazijski ovčar, kavkaski ovčar, fila brazilijero, šarplaninac, američki buldog, kangal, južnoruski ovčar, tornjak ili mješanci tih rasa ili psi koji su dresirani za borbe kažu u Komunalnoj inspekciji.
Najčešći prekršaji su držanje pasa na terasama zgrade i neredovno vakcinisanje protiv bjesnila.
"Pas u dvorištu kuće može se držati u ograđenom prostoru koji mora biti prilagođen veličini životinje. Ne mora biti vezan u boksu ukoliko ograda visinom i čvrstoćom osigurava sigurnost građana. Za psa koji nije vezan vlasnik na vidnom mjestu mora istaći oznaku koja upozorava. Korpe se stavljaju opasnim psima što je propisano pravilnikom, a Zakonom o zaštiti dobrobiti životinja one su zabranjene", navode iz Komunalne inspekcije.
Korpe za odlaganje psećeg izmeta postavljene su na deset lokacija na Gorici i Univerzitetskom parku. Koštale su 4.985 eura, a taj novac dat je iz budžeta grada.
U Udruženju prijatelji životinja Podgorica nemaju podatke koliko u gradu ima kućnih ljubimaca. Dragoje Vlahović, iz ove NVO, kaže da je Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove prošle godine popisivala pse, ali da podatak nije objavljen.
"Kada je u pitanju higijena tačno je da vlasnici navikli da skupe izmet, a mnogo više krivim Komunalni inspekciju i policiju koje ne primjenjuju odluku koju je donio Glavni grad. Psima se ne stavljaju korpe, pa imamo puno i napada na djecu. Morali bi početi sa kažnjavanjem i onda bi sve bilo drugačije", kazao je Vlahović.
Očekuje se da će Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove uskoro saopštiti koliko Podgorica ima kućnih ljubimaca.
Komentari