Odgovarajući na pitanje Milana Kneževića iz Kluba poslanika Demokratskog fronta šta je on lično kao predsjednik Vlade uradio da zaštiti ekonomski sistem Crne Gore nakon situacije u dvijema bankama Atlas grupe predsjednim Vlade je rekao da mu nije namjera da izbjegav diskusiju sa poslanikom Kneževićem ili njegovim poslaničkim klubom, ali da i dalje bilježimo praksu da poslanici Demokratskog fronta predsjedniku Vlade postavljaju pitanja koja nijesu iz nadležnosti Vlade, čime se zloupotrebljava institut Premijerskog sata.
„Pitate me – jesu li istinite tvrdnje Specijalnog državnog tužilaštva da je u konkretnom predmetu došlo do utaje poreza kroz nelegalno poslovanje, odnosno do nezakonitog transfera novca! Odgovor na to pitanje morate tražiti upravo od Specijalnog državnog tužilaštva, a ne od predsjednika Vlade. Niti znam niti mi je posao da znam šta u kojem krivično-pravnom predmetu ima status dokaza, a šta tvrdnje, i šta je tačno a šta nije. Ponoviću da Vlada nije nadležna da pokreće i sprovodi istage, podiže i zastupa optužnice, vrši njihovu kontrolu, niti da donosi presude. Informacija koju ja imam, a imate je i vi, jeste da je Specijalno državno tužilaštvo, u konkretnom predmetu, donijelo naredbu o sprovođenju istrage protiv 79 fizičkih lica zbog krivičnih djela stvaranje kriminalne organizacije, pranje novca i utaja poreza i doprinosa i protiv 95 pravnih lica zbog istih krivičnih djela, kao i da je donijeta naredba o proširenju istrage“ – rekao je premijer.
Predsjednik Vlade je, odgovarajući na drugi dio pitanja, koje se odnosi na zaštitu ekonomskog sistema države Crne Gore, rekao da smo unapređivali normativna rješenja, jačali institucije i davali akcenat boljoj kadrovskoj politici.
„Da nijeste bojkotovali rad Skupštine, ne priznajući ni Parlament ni institucije, učestvovali biste u donošenju mnogih rješenja koja bi za cilj imala zaštitu ekonomskog sistema naše zemlje, a koja je predlagala upravo ova Vlada. Vlada je dakle radila u vremenu kad vi nijeste, a da bi sistem učinili još otpornijim, utvrdili smo set zakona iz bankarskog sektora: Predlog zakona o kreditnim institucijama, Predlog zakona o sanaciji kreditnih institucija, Predlog zakona o zaštiti depozita i Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o stečaju i likvidaciji banaka. Predložena zakonska rješenja predviđaju povećanje minimalnih kapitalnih zahtjeva za nove banke sa pet na sedam miliona eura. Slabe banke će se rješavati kroz moderne instrumente rezolucije, a uspostaviće se sanacioni fond koji će omogućiti ranu pomoć problematičnim bankama pod striktnim uslovima“ – rekao je Premijer.
Dodao je da će Fond za zaštitu depozita udvostručiti pokriće osiguranih depozita na 100.000 eura i da će postupno će skratiti vremenski limit za isplate osiguranim deponentima.
„Ne možete ni Vi lično, a ni drugi, osporiti činjenicu da u ove tri godine naša ekonomija bilježi impozantan rast jer je rasla po prosječnoj stopi od 4,9 odsto, a to je rezultat osmišljenih i dosljednih politika Vlade, ali i doprinosa svih aktera koji učestvuju ekonomskom životu Crne Gore“ – rekao je predsjednik Vlade Duško Marković na Premijerskom satu.
Komentari