Do 1. novembra u CG izvršeno 261 krivično djelo u vezi sa porodičnim nasiljem

Uprava policije ohrabruje sve da prijave nasilje

Do 1. novembra u CG izvršeno 261 krivično djelo u vezi sa porodičnim nasiljem

OEBS i ove godine pruža podršku Upravi policije u akciji podizanja svijesti o aktivnijem učešću građana i svih relevantnih subjekata društva u sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama, saopšteno je iz Uprave policije.

"Imajući u vidu činjenicu da mali procenat žena koje su doživjele nasilje od strane svojih partnera to i prijavi, OEBS je podržao ovu akciju i izradio promotivno edukativni materijali koji je publikovan u svim crnogorskim gradovima. OEBS je takođe pokrenuo internetsku platformu koja nudi pomoć i informacije, a koje podržavaju napore za sprječavanje i borbu protiv nasilja nad ženama. Ova web stranica je dostupna i na crnogorskom jeziku i može joj se pristupiti putem linka https://www.stopvawnow.org/cnr", saopšteno je iz Uprave policije.

Dodaje se da je najčešći oblik nasilja kome su izložene žene psihičko, a česta je situacija da ovaj oblik nasilja prati i fizičko.

"Do 1. novembra 2019. godine na teritoriji Crne Gore izvršeno je 261 krivično djelo u vezi sa porodičnim nasiljem i podnijete su 1304 prekršajne prijave zbog izvršenih 1479 prekršaja iz Zakona o zaštiti od nasilja u porodici.

Izrečene su 43 naredbe o udaljenju ili zabrani vraćanja u stan ili drugi prostor za stanovanje, te je 25 žrtava upućeno u sklonište za žrtve, od čega je troje djece.

Policija je predložila 167 zaštitnih mjera od čega: 28 udaljenje iz stana, 53 zabrana približavanja, 62 zabrana uznemiravanja i uhođenja,  17 obavezni  psihosocijalni tretman i sedam obavezno liječenje od zavisnosti, a u istom periodu, po rješenjima sudova za prekršaje, policija je pratila izvršenje ukupno 198 zaštitnih mjera iz nadležnosti policije", navodi se u saopštenju.

Uprava policije kako se dodaje kontinuirano ostvaruje saradnju sa svim društvenim subjektima koji učestvuju u prevenciji, sprječavanju i suzbijanju nasilja u porodici i učestvuju u radu multidisciplinarnih timova na nivou jedinica lokalne samouprave.

"Crna Gora je jedna od prvih država koje su potpisale i ratifikovale Istanbulsku konvenciju, čime je preuzela obavezu da mijenja zakone, uvede praktične mjere i obezbijedi resurse za efikasnu prevenciju i sprječavanje nasilja nad ženama i nasilja u porodici.

Ovom prilikom ohrabrujemo sve one koji trpe nasilje da bez odlaganja prijave najbližoj policijskoj stanici ili na broj 122", poručuju iz policije.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.