Identifikovani nedostaci u trenutnom obrazovnom sistemu za novinare
Sa prezentacije

OEBS-ov izvještaj o procjeni potreba za medijskim usavršavanjem predstavljen u PG

Identifikovani nedostaci u trenutnom obrazovnom sistemu za novinare

Uspostavljanje centra za obuku novinara i istraživanje u Crnoj Gori koristilo bi i studentima, i iskusnim novinarima, zaključeno je na prezentaciji koju je 11. februara 2020. godine u Podgorici organizovala Misija OEBS-a u Crnoj Gori.

Predstavnicima 12 ambasada i Ministarstva vanjskih poslova predstavljen je sveobuhvatan izvještaj sa procjenama pod nazivom „Modeli medijskih obuka za praktično orijentisano novinarstvo u Crnoj Gori“.

Izvještaj, koji je Misija naručila 2019. godine, a sprovele su ga dvije nezavisne ekspertkinje, identifikuje nedostatke u trenutnom obrazovnom sistemu za novinare, kao i potrebe za obukom medijskih kuća u državi.

Zaključeno je da će za uspostavljanje bilo koje vrste centra za obuku biti potrebna podrška i uključenost više zainteresovanih strana, što podrazumijeva univerzitete, medije, nevladine organizacije, međunarodnu zajednicu i druga relevantna tijela.

Jedna od ekspertkinja koja je pripremila izvještaj, Isabela Kurkovski ,istakla je potrebu za novom institucijom koja bi mogla da izgradi povjerenje svih zainteresovanih strana.

„Otvoreni i inkluzivni dijalog je ključan za pronalaženje rješenja za probleme identifikovane u izvještaju o procjeni potreba. Izvještaj je zasnovan na nizu sastanaka i razgovora sa novinarima, menadžerima u medijima, predstavnicima NVO-a, studentima, diplomatama i vladinim institucijama o tome kako ojačati ustaljeni pristup obuci novinara koji će biti koherentan i održiv“, kazala je Kurkovski.

Prema njenim riječima, u oktobru i novembru 2019. godine obavljeno je 45 intervjua s relevantnim stručnjacima, sa preko 200 odgovora na upitnike.

Šefica Misije OEBS-a u Crnoj Gori, Mariz Davije, naglasila je da će na osnovu nalaza ovog izvještaja Misija podržavati samo onaj centar za obuku koji neće biti kreiran jednostrano, već uz široko uključivanje više zainteresovanih strana, uključujući univerzitet, medije, NVO, međunarodnu zajednicu itd.

 „Stvaranje bilo kog centra za obuku koji nije rezultat otvorenog i inkluzivnog dijaloga, odnosno uključivanja više zainteresovanih strana u diskusije i planiranje tokom dužeg perioda, neće pružiti rješenje problema identifikovanih u izvještaju o procjeni potreba“, kazala je Davije.

Tokom 2020. godine, Misija planira da sarađuje sa Univerzitetom Crne Gore, kao centralnom institucijom za obuku novinara u zemlji, kao i sa ostalim akterima, i to po pitanju: prikupljanja više informacija o medijskim centrima za obuku u inostranstvu, planiranja i razvijanja nastavnog plana i programa za studije novinarstva.

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.