Za energetsku tranziciju ključna politička volja
Sa sastanka

Predstavljena analiza privrednih djelatnosti sa najvećim potencijalom razvoja u Pljevjima

Za energetsku tranziciju ključna politička volja

Na II sastanku Platforme za pravednu tranziciju predstavljeni su nalazi analze privrednih djelatnosti sa najvećim potencijalom razvoja u Pljevljima, koju je za NVO Eko-tim pripremio dr Zarija Pejović.

"Glavni fokus studije je na identifikaciji sektora privredne proizvodnje sa najvećim potencijalom za rast, razvoj, generisanje novih radnih mjesta i unapređenje socio-ekonomskog razvoja Pljevalja", saopšteno je iz NVO Eko tima.

Logika pravedne tranzicije ogleda se kako kažu upravo u  potrebi transformacije lokalnih ekonomija koje se zasnivaju na proizvodnji uglja u održive ekonomije zasnovane na  ekonomskim aktivnostima koje će obezbijediti nova radna mjesta i dati podršku ljudima zaposlenim u sektoru uglja koji će najviše trpjeti od procesa tranzicije.

"Energetska tranzicija i napuštanje uglja kao energenta dešava se u čitavoj Evropi a neminovne posljedice su smanjenje broja zaposlenih u sektoru uglja. Pored već postojećih ekonomskih i demografskih problema u Pljevljima, dalje odsustvo razvojnih politika koje zaobilaze koncept pravedne tranzicije dodatno će produbiti pomenute probleme.

Ova analiza, sa jedne strane daje pregled postojećeg stanja u ekonomskom razvoju Pljevalja, a sa druge daje projekcije na koji način bi se dodatno mogla generisati zaposlenost i razviti nove ekonomske grane.

Gledano sa evropske perspektive, u okviru Plana ulaganja za održivu Evropu, Evropska Komisija je predložila mehanizam za pravednu tranziciju, uključujući Fond za pravednu tranziciju. Fond za prioritet ima tranziciju regiona u kojima se intezivno eksploatiše i sagorijeva ugalj. Cilj je da se zaštite građani i radnici koji su najosjetljiviji na tranziciju i omogući im se pristup programima prekvalifikacije, i poslovima u novim privrednim granama", kažu iz ove NVO.

Da bi energetska tranzicija u cijeloj Evropi bila efikasna i dala rezultate neophodno je dodaju, uključiti i ohrabriri neposredno susjedstvo EU-a da preduzme efikasne mjere.

"U tom smislu, Evropska Komisija planira Zeleni program za Zapadni Balkan. Međutim pored finansijskih sredstava koja su neophodna za sprovođenje pravedne tranzicije ključna je politička volja, vizija održivog ekonomskg razvoja i plan na koji način se postepeno pravedna energetska tranzicija može realizovati.

Pored lokalnog konteksta pravedne tranzicije, koja je prvenstveno značajna za ekonomski razvoj Pljevalja, ovaj proces može biti značajan i za regionalni razvoj Crne Gore imajući u vidu da je  trenutno 40 % stanovnistva sjevernog regiona izloženo riziku od sirimaštva.  Zato je potrebna podrška Vladine politike", zaključuju iz NVO Eko tima.

 

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.