Profesor Čen ističe da su ključevi uspješne borbe ili zaštite - testiranja i epidemiološka anketiranja.
Južna Koreja, Hong Kong, Singapur, Tajvan i Njemačka su uspjele da mnogo bolje upravljaju krizom nego neke druge zemlje.
Ključ je u testiranju i epidemiološkom anketiranju i obuzdavanju širenja virusa. Nakon početnog pogrešnog koraka, Kina je reagovala odlučno i velikim dijelom kontrolisala pandemiju, kaže za Pobjedu ugledni profesor, dobitnik nagrade Američkog udruženja za unapređenje nauke.
"Dugoročna održiva kontrola virusa Covid-19 zahtijevaće efikasne vakcine. Tri kandidata za vakcinu već su počela da se testiraju na ljudima, a mnogo više testiranja na ljudima očekuje se u narednim mjesecima. Ipak, ne postoji garancija da će bilo koja od tih vakcina biti efikasna za ljude. Nakon prvog talasa, vjerovatno će biti racionalnije, bolje dizajniranih kandidata za vakcinu. Veoma je optimistična prognoza da bismo mogli imati vakcinu za široku upotrebu u narednih 12 mjeseci. Da bi se povećala šansa za uspjeh pronalaska vakcine, potrebno je mnogo više paralelnih pristupa", navodi Čen.
Kaže i da razvoj ljekova i vakcina zahtijeva vrijeme i ulaganja.
"Nažalost, sredstva su se brzo osušila nakon završetka epidemije SARS-a 2003. godine. Trajno finansiranje razvoja vakcina i ljekova neophodno je za suočavanje sa budućim zaraznim bolestima. Za sada, samo čekamo", ističe Čen.
Kaže i da su istraživanja raskrinkala teorije zavjere.
"Nažalost, neki ljudi ih i dalje koriste i propagiraju u različite svrhe. Predlažem da svi pogledaju istraživanje dr Fransisa Kolinsa", zaključio je Čen.
U nedostatku adekvatnih ljekova i vakcine za koronavirus, društveno distanciranje je, iznova i iznova, pokazalo da efikasno sprečava širenje infekcije Covida-19.
"Pogledajte samo primjer Sjedinjenih Američkih Država: Kalifornija, Vašington i Njujork imali su u početku sličan broj slučajeva. Kalifornija i Vašington su ranije počeli sa primjenjivanjem ograničenja kretanja, dok je Njujork to učinio mnogo kasnije. Razlika je jasna. Kalifornija i Vašington su „izravnali krivu“, dok su infekcije u Njujorku potopile zdravstveni sistem. Njujork i SAD uopšteno govoreći, imaju mnogo bolji medicinski i zdravstveni sistem od mnogih zemalja. U zemljama sa lošom zdravstvenom i medicinskom zaštitom i manje resursa, strogo pridržavanje preporuka SZO biće od presudnog značaja za smanjenje infekcija i spašavanje života. Ako izgubite ljudski život, nema te ustavne slobode koja će napraviti razliku", naveo je Čen.
Pobjeda
Komentari