"Sljeduje potpisivanje ugovora između države i Crnogorske crkve kojime će se to pitanje urediti", istakao je on.
Mitropolit CPC smatra i da će Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori, pošto se ukinu mjere Nacionalnog koordinacinog tijela za zarazne bolesti o zabrani svih okupljanja zbog sprečavanja širenja korona virusa, zbog čega su prekinuli protestne litije organizovane kako bi napravili pritisak da onemoguće primjenu Zakona o slobodi vjeroispovijesti, biti nastavljene, jer su one, kako mitropolit Mihailo navodi, politički motivisane.
"Tako, spregnuti, politički, finansijski i medijski centri političke moći iz Beograda, Banjaluke i velikosrpska opozicija u zemlji, pokušavaju da zemlju uvedu u stanje haosa, i preuzmu vlast" naglašava on u razgovoru za Pobjedu.
Istakao je da Crnogorska pravoslavna crkva dosljedno poštuje i bez ostatka sprovodi mjere NKTa.
"Liturgije se vrše bez prisustva vjerujućih. Te mjere su opravdane i svrsishodne da bi se zaštitilo zdravlje građana. Tako da ćemo predstojeće vaskršnje praznike obilježiti vjerskom službom bez prisustva vjernika. Molićemo se Gospodu Bogu za zdravlje i brz oporavak oboljelih i spas naroda od ove opasne zaraze.", kazao je Mihailo za Pobjedu.
Upitan da komentariše do što se početka pandemije i primjene mjera država "suočila sa čestom neposlušnošću sveštenika Srpske pravoslavne crkve i održavanja su liturgije sa vjernicima i to što su tvrdili da pričešće istom kašikom nije opasno po zdravlje, odnosno da se na takav način virus ne može širiti", kaže:
"Očito je u pitanju zlonamjeran i neodgovoran odnos cetinjske filijale Beogradske patrijaršije prema građanima, koji nije primjeren Crkvi. Primjetno je da njena centrala poštuje naredbe nadležnih državnih organa Srbije, i to ne samo u pitanju sprečavanja zaraze od korona virusa, dok njena filijala u Crnoj Gori doslovno prezire sve crnogorske državne organe, institucije i samu državu. Jer je suština njenoga nacionalnoga bića velikosrpska, stoga je lojalna samo državi Srbiji i protežira njene interese. U našoj zemlji, osnažena podrškom političkih centara iz Srbije, to čini brutalno i sa zadnjim namjerama. Takvim odnosom prema građanima, vjerujućim i državi pokazuje da je on uperen protiv svih interesa ove zemlje, s nespornim ciljem da slomi ustavni poredak. To je nastavak sukoba između naše države i Beogradske patrijaršije, u novim okolnostima i drugim metodama, nastao povodom usvajanja Zakona o slobodi vjeroispovijesti, koji će se završiti njenom kapitulacijom, i to kapitulacijom za sva vremena.", kazao je Mihailo za pobjedu.
Podsjeio je da je od korona virusa u Ukrajini umrlo više monaha i jedan vladika, u Srbiji jedan vladika, a zaraženo je više sveštenika. U Italiji je umrlo oko stotinu sveštenika.
"Zato će vjerujući Crnogorske pravoslavne crkve uskršnje dane da provedu u kućama s porodicom. Dok ćemo mi u Crkvi službu vršiti bez prisustva vjernika. Ali s molitvom na usnama za sve one koji ovih dana brinu o nama i našem zdravlju, koji su spremni i živote da polože za odbranu nas i svih naših najmilijih od zaraze korona virusom. Molićemo se da Bog osnaži sve one koji se zalažu da spriječe širenje zaraze i liječe oboljele, a oboljele da milosrdno okrijepi.", kazao je Mihailo Pobjedi.
Mitropolit CPC Mihailo tvrdi da su "tzv. litije protivdržavna demonstracija, političke naravi, zaogrnuta epitrahiljom i bogoslovskom retorikom. Dvije su njihove poruke: Prva, „ne damo svetinje“ i druga, „neka padne Zakon ili Vlada“. Takve poruke nedvosmisleno i jasno eksponiraju zahtjev stvarnoga organizatora protesta, Srbije, da Crna Gora kapitulira i svoju politiku usaglasi s njenim interesima. Istovremeno, posredstvom medija iz Srbije, okruženja i zemlje, država se kriminalizira i demonizuju predśednik, Vlada i parlament. Tako, spregnuti, politički, finansijski i medijski centri političke moći iz Beograda, Banjaluke i velikosrpska opozicija u zemlji, pokušavaju da zemlju uvedu u stanje haosa, i preuzmu vlast. Zato očekujem da će se protesti, oličeni u takozvanim litijama, nastaviti po ukidanju mjera zabrane javnog okupljanja. Ne treba smetnuti s uma da u zemlji, što legalno što ilegalno, boravi više vladika, popova i monaha beogradske patrijaršije nego što zemlja ima vojnika. Pitam se čemu služe, i zbog čega ih ima toliko? U svakom slučaju očekujem i da će država ubrzo uspostaviti red u zemlji, i Beogradsku patrijaršiju uvesti u pravni poredak, sa svim konsekvencama koje iz toga proizilaze.".
Komentari