Kako je saopšteno iz Vlade, učesnici Programa će biti 210 nezaposlenih lica iz evidencije Zavoda za zapošljavanja, koja će programske aktivnosti sprovoditi u 2020. godini u trajanju od sedam mjeseci.
Nosilac programa „Stop sivoj ekonomiji” u tekućoj godini je Ministarstvo rada i socijalnog staranja – Zavod za zapošljavanje Crne Gore, a realizovaće se u saradnji sa Poreskom upravom, Upravom za inspekcijske poslove, Upravom policije, Upravom carina i Ministarstvom saobraćaja i pomorstva.
"Programske aktivnosti usmjerene su na osposobljavnje i zapošljavanje mladih na poslovima pružanja tehničke podrške i pomoći službenim licima Poreske uprave, Uprave za inspekcijske poslove, Uprave policije, Uprave carina i organizacionih jedinica koje se bave inspekcijskim nadzorom u okviru Ministarstva saobraćaja i pomorstva, na aktivnostima suzbijanja sive ekonomije", naveli su iz Vlade.
Zapošljavanje učesnika, kao i prethodnih godina, sprovešće se posredstvom agencije za privremeno ustupanje zaposlenih. Uključivanjem mladih u tržište rada kroz jačanje mjera aktivne politike zapošljavanja ostvaruje se i jačanje institucionalnih kapaciteta i ljudskih resursa u organima državne uprave nadležnim za inspekcijski nadzor.
Kako se dalje navodi, Vlada je donijela Akcioni plan za sprovođenje Strategije sajber bezbjednosti 2018- 2021. godine za 2020. godinu i usvojila Izvještaj o realizaciji Akcionog plana za 2019. godinu.
Uvidom u status realizacije Akcionog plana za prošlu godinu, konstatovana je intenzivna aktivnost nadležnih institucija u ispunjavanju zacrtanih ciljeva, te da je do sada uspješno implementiran veći dio aktivnosti utvrđenih Planom, uz napomenu da je znatan broj aktivnosti neophodno konntinuirano sprovoditi , kako bi se osigurao konstantan razvoj sajber bezbijednosti.
"U okviru osam strteških ciljeva: Kapaciteti za sajber odbranu, Centralizacija sajber ekspertize i eksperata , Zaštita kritične informatičke strukture, Međuinstitucionalna saradnja, Zaštita podataka, Edukacija u oblasti sajber bezbjednosti, Saradnja javnog i privatnog sektora, te Regionalna i međunarodna saradnja, Akcion plan sadrži 24 aktivnosti od kojih su realizovane 15, u toku je realizacija još sedam, dok dvije aktivnosti nijesu realizovane. Planom za 2020. godinu predviđene su konkretne aktivnosti na planu ostvarenja postavljenih strateških ciljeva, pri čemu su obuhvaćene i mjere koje nijesu u potpunosti realizovane, kao i one koje su kontinuiranog karaktera", zaključuju iz Vlade.
Komentari