"Na vrijeme smo počeli sa sprovođenjem mjera i na svu sreću zasad izbjegli najcrnji scenario koji su mnoge države iskusile", rekao je za Pobjedu dr Senad Begić, pomoćnik direktora Instituta za javno zdravlje.
Crnogorski epidemiolozi su počeli da daju preporuke građanima još tokom februara, a Vlada je na osnovu toga 10. marta, prije pojave prvih slučajeva uvela određene zabrane i mjere, čime se smanjio pritisak na zdravstveni sistem.
"Ova situacija s globalnom pandemijom novog koronavirusa je i pomogla svakome da počne da vjeruje u struku, da vjeruju ljekarima i medicinskom osoblju, da svi vide da povjerenje u struku daje dobre rezultate. Na nama, zdrvstvenim radnicima, ali i na cijelom društvu je zadatak da to povjerenje i opravdamo i zadržimo", rekao je dr Senad Begić u razgovoru za Pobjedu predstavljajući Institut za javno zdravlje i njegovu ulogu u održanju zdravlja nacije.
Na pitanje kako je Crna Gora prošla u odnosu na druge zemlje, kaže da su dvije stvari bitne: rezultati se uvijek sumiraju kada je sve završeno i druga, iz poštovanja prema svim oboljelim i umrlim epidemiološke podatke nikada ne treba posmatrati kao neku vrstu trke i nadmetanja.
Komentarišući to, da li se može očekivati drugi talas koronavirusa kada se situacija normalizuje, te da li može postati sezonski, kao grip na primjer Begić kaže da je još rano govoriti o tome posebno u iščekivanju pronalaska vakcine.
"Priroda ovoga virusa nas je toliko puta do sada iznenadila i opovrgla dosta toga što smo mislili da znamo tako da bi bilo krajnje neozbiljno upuštati se u bilo kakve dugoročne prognoze. Postoji par mogućih scenarija i modela od kojih svaki ima svoje prednosti kao i mane", kazao je on za Pobjedu.
Begić ističe da ne vidi ništa loše u tome da mjere distance i higijene postanu dio naše svakodnevice.
"O higijeni je izlišno govoriti a što se distance tiče, ne u ovako ekstremnoj formi, ali bi držanje distance u svakom slučaju bila jedna dobra i zdrava svakodnevna navika", ističe on.
Komentari