Odlukom Nacionalnog koordinacionog tijela, od danas mogu raditi i stomatološke ordinacije, muzeji, galerije i knižare, a rad je dozvoljen i taksi udruženjima. Lokalni gradski prevoz odvija se samo u opštinama gdje nema registrovanih slučajeva koronavirusa.
U Crnoj Gori je od danas stupila na snagu i mjera prema kojoj se u zatvorenom prostoru, u cilju prevencije širenja virusa, mora nositi medicinska maska, šal ili marama.
Frizeri imaju najviše posla
Najviše posla danas su imali podgorički frizeri u čijim se salonima već od jutra čekao slobodan termin. Frizer Davor Pejović kazao je za Agenciju Anadolija da se zaposleni i mušterije još privikavaju na novi način rada iako su jedva čekali da počnu sa radom.
„Nosimo maske, nosimo vizire po potrebi. Molimo takođe mušterije da ispoštuju zakazane termine i da dolaze sa maskama“, kazao je Pejović.
Novim mjerama poslodavac je obavezan obezbijediti zaštitne maske i sredstva za dezinfekciju za zaposlene, dok mušterije ne mogu ulaziti u objekte bez zaštite i dezinfekcije ruku na ulazu. U frizerskim i kozmetičkim salonima, kao i u stomatološkim ordinacijama, zaposleni po potrebi moraju nositi zaštitne vizire. Propisano je i da u frizerskim i kozmetičkim salonima istovremeno može boraviti samo jedna osoba na deset kvadratnih ili dvije uz obavezu poštovanja fizičke distance od najmanje dva metra.
Za razliku od frizerskih salona, u podgoričkim buticima danas nije bilo gužve iako su gradske ulice bile pune prolaznika. Zbog obaveze da u zatvorenom prostoru ne može biti više od jedne mušterije na deset kvadratnih metara, pred pojedinim prodavnicama se čekalo u redu. Zaposleni i mušterije obavezni su da poštuju fizičku distancu i drže međusobno rastojanje od najmanje dva metra.
Prodavačica u jednom od podgoričkih butika Sanja Perić kaže da se sve mjere poštuju. Priznaje da se mušterije još navikavaju na nova pravila kupovine.
„Realno, i nama nije prijatno sa ovim, ali oni to moraju pratiti i poštovati. Ako mislimo da radimo, a i oni da kupuju“, kazala je Perić.
Novim mjerama propisano je da u fitnes centrima i teretanama istovremeno može da boravi samo jedna osoba na deset metara kvadratnih ili dvije uz obavezu poštovanja fizičke distance od najmanje dva metra. Tokom treninga nije obavezno nošenje zaštitne maske, ali se sve sprave moraju dezinfikovati nakon treniranja. Na ulazu u fitnes centar posjetioci moraju dezinfikovati ruke i obuću. U jednoj od podgoričkih teretana danas je bilo puno već nakon otvaranja.
Rekreativci sretni zbog otvaranja teretana
Podgoričanin Marinko Prelević kaže da je jedva čekao da se vrati treningu, iako je i tokom epidemije pokušavao da održi kondiciju.
„Situacija je takva da smo morali da se priviknemo. Probali smo malo u park, malo u šumu, dok nisu i to zaustavili. Što se tiče ljudi koji vole da treniraju i koji vode računa o tim stvarima, itekako smo se obradovali današnjem danu“, kazao je Prelević.
Vlada Crne Gore najavila je da bi od 18. maja mogla dozvoliti rad restoranima, hotelima, kafićima i plažnim barovima. Kako su kazali, ukoliko ne bude rasta broja zaraženih, od 1. juna mogao bi biti dozvoljen i međugradski saobraćaj u Crnoj Gori.
Ukupan broj zaraženih u Crnoj Gori od početka epidemije je 323, od čega je 249 oporavljenih.
Anadolija
Komentari