Pregovori Crne Gore o pristupanju Evropskoj Uniji počeli su 29. juna 2012. godine, u skladu sa tzv. novim pristupom koji u središte stavlja vladavinu prava.
"U prvih sedam godina, odnosno zaključno sa 2019. godinom, Crna Gora je otvorila 32 od 33 pregovaračka poglavlja, od kojih su samo tri privremeno zatvorena - 25 (Nauka i istraživanje), 26 (Obrazovanje i kultura) i 30 (Vanjski odnosi)", kazala je Rajković.
Ona je međutim napomenula da u dva od tri poglavlja nema pravnih tekovina EU, a da je samo na jednom trebalo usvojiti akcioni plan.
"Iako su crnogorski zvaničnici mnogo puta to najavljivali, još uvijek nisu stigla iz Brisela završna mjerila za ključna poglavlja 23 (Pravosuđe i temeljna prava) i 24 (Pravda,sloboda i bezbjednost) a što znači da crnogorske vlasti nisu uradile domaće zadatke koje su ranije preuzele i na koje su se obavezale", navela je Rajković.
Rajković je rekla da je zabrinjavajuće da se samo u 28 poglavlja bilježi ograničen napredak a da se za godinu dana smanjio i broj poglavlja u kojima je ranije bio konstatovan dobar napredak.
Ona je objasnila da je u studiji koju je sproveo CGO u prvih sedam godina pregovora Crne Gore sa EU, dat osvrt na politički i ekonomski aspekt pregovora koji utiče na činjenicu da Crna Gora već pregovara duže već od prosjeka svih država koje su ušle u EU u posljednjim krugovima proširenja, uz preporuke kako da se taj proces unaprijedi
"Dan Evrope bi trebalo da slavimo i uz navođenje suštinskih i građanima i građankama vidljivih uspjeha na našem putu ka EU. Na žalost, njih je jako malo i zato umjesto slavlja ovo mora biti prilika da se konačno počne strateški i ozbiljno promišljati kako da učinimo da svakog dana živimo te vrijednosti, standarde i najbolje prakse", poručila je Rajković.
Komentari