Navode da vladika i sveštenici nisu ni sada, a ni ikada ranije izbjegavali da se odazovu na poziv bilo kog državnog organa.
"Lišenje slobode nije neophopdno da bi se nesmetano vodio postupak niti je djelo koje im se stavlja na teret zaprijećeno kaznom zatvora od deset godina ili težom. Njihov identitet nije nepoznat, ne kriju se i ne postoji opasnost od bjekstva, tim prije što su državne granice zatvorene", navode eksperti.
Dodaju da oni ne mogu da izmijene dokaze ili tragove djela, jer su svi elementi događaja zabilježeni i dostupni javnosti.
"Takođe, ne mogu da utiču na svjedoke događaja, jer je istih više od pola miliona samo u Crnoj Gori. Konačno, ne postoje 'okolnosti' da bi osumnjičeni ponovili djelo - ako se zna da su se prethodno pridržavali mjera, da su pozivali vjernike upravo na postupanje u skladu sa konkretnom Naredbom Vlade, da su o načinu primjene preostalih privremenih mjera poveli dijalog sa javnim vlastima i da se tradicionalno, životno važno javno sabiranje povodom dana Svetog Vasilija Ostroškog - Slava mu i milost! - događa jednom godišnje", istakli su pravni eksperti.
Vladimir Leposavić i Damjan Ćulčafić u saopštenju navode da su sudovi proteklih dana i sedmica već obarali odluke o određivanju pritvora koje su se temeljile na okolnostima da djelo može biti dovršeno ili ponovljeno.
"Još prije dvije sedmice, Sud je ukidao ovakve odluke o pritvoru navodeći da ima u vidu činjenicu da iz Instituta za javno zdravlje svakodnevno izvještavaju o 'povoljnoj epidemiološkoj situaciji' u zemlji, kao i da je 'već došlo do popuštanja mjera', dok je za ostale najavljeno skoro 'ublažavanje ili ukidanje' čime se društvo vraća u 'normalne životne tokove'.", navodi se u saopštenju.
Ostale činjenice koje su sudovi uzimali u obzir kada nisu dozvoljavali da optužena lica neosnovano borave u pritvoru tiču se neosuđivanosti optuženih i toga što se ista svrha može postići "drugim blažim mjerama".
"Zašto, dakle, ovakva primjena prava važi za sve, ali ne i za vladiku i sveštenstvo? Da li jedino Crkva ne smije da računa na 'vraćanje u normalne životne tokove'? Da li je vladavina prava spala samo na privremene mjere u ukidanju čija bi dosledna primjena značila da Crnu Goru treba pretvoriti u jedan veliki zatvor i uhapsiti cijelo njeno slobodno stanovništvo?", pitali su pravni eksperti.
Sa svakim novim časom trajanja ovakvog pritvorskog zadržavanja vladike Joanikija i ostalih sedam sveštenika, raste bezakonje koje se sprovodi prema njima i šteta koju će podnositi svi, zaključili su u saopštenju.
Komentari