Snouden optužen za špijunažu, SAD traže izručenje
Edvard Snouden

Podnijeta tužba protiv Edvarda Snoudena

Snouden optužen za špijunažu, SAD traže izručenje

Bivši obavještajni informatičar Snouden je otkrio detalje o američkom programu nadgledanja privatne korespodencije na internetu od strane američkih vlasti, koje su zbog toga protiv Snoudena pokrenule krivičnu istragu.

VAŠINGTON - Protiv bivšeg američkog obavještajnog informatičara Edvarda Snoudena podnijeta je krivična prijava, saopštio je danas zvaničnik Ministarstva pravde SAD, koji je odbio da precizira za šta je Snouden optužen.

Jedan drugi američki zvaničnik rekao je, međutim, agenciji AFP da je Snouden optužen za špijunažu, navodeći da su SAD tražile od Hong Konga da uhapse Snoudena. 

Bivši obavještajni informatičar Snouden je otkrio detalje o američkom programu nadgledanja privatne korespodencije na internetu od strane američkih vlasti, koje su zbog toga protiv Snoudena pokrenule krivičnu istragu. 

Snouden je upozorio da je još informacija na putu i izjavio: "Istina dolazi i ne može biti zaustavljena".  

Britanija u prisluškivanju gora od SAD  

LONDON - Uprava britanske vlade za komunikacije (GĆQ) ima tajni pristup optičkim kablovima koji prenose globalni internet saobraćaj i telefonske razgovore i u prisluškivanju je gora od SAD, izjavio je bivši službenik CIA Edvard Snouden za "Gardijan". 

Pozivajući se na dokumenta koja je objelodanio Snouden, britanski list u uvodnom članku današnjeg izdanja piše da je GĆQ počelo da obrađuje velike količine ličnih informacija i da ih dijeli sa američkim partnerom Nacionalnom agencijom za bezbednost (NSA). 

Snouden je za "Gardijan" rekao da britanska špijunska agencija na taj način prikuplja i čuva velike količine elektronskih poruka, postova na "Fejsbuku", istorije pretrage na internetu i poziva, i dijeli ih sa NSA.

"To nije samo problem Sjedinjenih Država. Velika Britanija u tome ima velikog udjela. GĆQ su gori od SAD", rekao je Snouden za "Gardijan". 

List piše da ukupno 850.000 službenika američke NSA i privatnih preduzimača imaju pristup bazama podataka britanske službe. 

GĆQ čuva podatke do 30 dana i analizira ih u operaciji "Tempora", koja traje 18 mjeseci, navodi list, ističući da je samo do prošle godine britanska služba svakog dana obrađivala 600 miliona "telefonskih događaja" dnevno, prisluškivala više od 200 optičkih kablova i mogla da obrađuje podatke sa najmanje 46 tih kablova istovremeno. 

Na ovaj način i GĆQ i NSA mogu da pristupe komunikaciji potpuno nedužnih ljudi, ali i osumnjičenih, pa se u izveštaju navodi da je tako došlo do hapšenja jedne britanske terorističke ćelije, drugih koji su planirali napade, kao i trojice ljudi iz Londona koji su planirali napade uoči Olimpijskih igara 2012. godine. 

List ističe i da se ove operacije odvijaju "bez ikakvog oblika javnog odobrenja ili debate". 

Američke vlasti ranije su podnijele tužbu za špijunažu protiv 30-godišnjeg Snoudena, bivšeg obaveštajnog informatičara koji je otkrio detalje o američkom programu nadgledanja privatne korespodencije na internetu od strane američkih vlasti.

"Istina dolazi i ne može biti zaustavljena", rekao je Snouden, ističući da je još informacija na putu.