"Postavljajući ove ciljeve, Svjetski dan bezbjednosti hrane, uspostavljen od strane UN, obilježen je prvi put prošle godine, uz poziv da se bezbjednost hrane tiče svih nas. I ove godine Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO) i Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) podstiču države članice da obilježe ovaj datum pod temom “Bezbjednost hrane, posao je svih nas”. Poruka je da je bezbjednost hrane zajednička odgovornost vlada, proizvođača i potrošača. Svi moraju imati ulogu od farme do stola, kako bi osigurali da hrana koju konzumiramo bude sigurna i da neće naštetiti našem zdravlju", naveli su iz Uprave za pjezbednost hrane.
Kako su kazali, svaki pojedinac ima pravo na dovoljne količine hranljive i bezbjedne hrane.
Ističući da svaki pojedinac duž lanca hrane, bilo da proizvodi, prerađuje, prodaje ili priprema hranu, ima ulogu u očuvanju njene bezbjednosti.
"Usaglašenost sa standardima bezbjednosti hrane, uspostavljanje efikasnog sistema kontrole i nadzora, pristup čistoj vodi, primjena dobre poljoprivredne prakse, jačanje kapaciteta zaštite potrošača i drugi faktori predstavljaju način na koji vlade, međunarodne organizacije, naučnici, privatni sektor i civilno društvo mogu doprinijeti da se postigne maksimalna bezbjednost hrane", kaže se u saopštenju.
Iz Uprave za bezbjednost naglašavaju da je Crna Gora razvila efikasan sistem bezbjednosti hrane, usaglašen sa standardima EU, spreman da odgovori izazovima i obezbijedi da naši građani imaju u ponudi bezbjedne proizvode.
"Bezbjednost hrane i zaštita zdravlja građana i svih koji posjećuju našu zemlju jedan je od prioriteta Vlade, koji se realizuje kroz rad Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja i Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove u čijem sastavu su i pripadajuće inspekcije. Takođe, Crna Gora je uvaženi član svih relevantnih međunarodnih organizacija i ima odličnu saradnju sa Evropskom agencijom za bezbjednost hrane (EFSA)", navodi se u saopštenju.
Ističući da je najbolja potvrda uspjeha Crne Gore u ovoj oblasti su rezultati kontinuiranih kontrola bezbjednosti hrane, kako hrane iz uvoza, tako i na unutrašnjem tržištu gdje se nadzire i kontroliše po principu – „od njive ili farme do trpeze“.
Pojašnjavajući da kao rezultat kontrole hrane koja se uvozi na crnogorsko tržište, u periodu od 1. juna 2017. godine (od formiranja Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove sa pripadajućim inspekcijama) pa do danas zabranjeno je stavljanje na tržište više od 4.600 tona hrane koja nije odgovarala propisanim parametrima bezbjednosti i kvaliteta.
Naglašavajući da se kroz program monitoringa bezbjednosti hrane, koji je dio Agrobudžeta, u kontinuitetu sprovodi nadzor nad bezbjednošću hrane koja se nalazi na crnogorskom tržištu.
"Upravo kroz jedan od ovih monitoringa, sproveden ove godine, uočen je rizik od povećanog sadržaja pesticida u domaćem voću i povrću. u odnosu na prethodnu godinu. Odmah je sproveden opsežan monitoring na gazdinstvima naših poljoprivrednih proizvođača. Predstavnici Uprave su prethodnih dana uzeli 178 uzoraka voća i povrća prije branja, od čega je analizom utvrđeno da 13 uzoraka ima nebezbjedan nivo ostataka pesticida, zbog čega je zabranjeno branje i stavljanje na tržište ovih proizvoda. Iako se čini da je nizak procent utvrđenih nepravilnosti, cilj je da samo bezbjedni proizvodi budu na tržištu, kao i da se podigne svijest svih domaćih proizvođača da su odgovorni za bezbjednost svojih proizvoda, te da sa pažnjom dobrog domaćina i u skladu sa pravilima upotrebljavaju sredstva za zaštitu bilja", objašnjavaju iz Uprave za bezbjednost hrane.
Kako su kazali, ovo je prilika da podsjetimo i da smo uspješno savladali izazove u vrijeme epidemije COVID-19, kada je, za razliku od mnogih razvijenijih država Evrope i svijeta, Crna Gora imala dobru snabdjevenost tržišta bezbjednom hranom.
"Pristup stalne kontrole i pravovremenog reagovanja na rizike u oblasti bezbjednosti hrane, u cilju zaštite zdravlja potrošača, biće nastavljen i u narednom periodu. Očekujemo nastavak razumijevanja i dobre saradnje i sa proizvođačima i potrošačima, jer - bezbjednost hrane je posao svih nas", zaključuju iz Uprave za bezbjednost hrane.
Komentari