Zonjo za DFC magazin: Rat protiv lažnih vijesti najaktuelniji
Zonjo

Zonjo za DFC magazin: Rat protiv lažnih vijesti najaktuelniji

Crna Gora je najmanje razvijeno društvo u Evropi kada je riječ o medijskoj i informatičkoj pismenosti. Umjesto da na relevantnim medijima direkto tražimo pouzdane informacije, čekamo da nam one dođu putem društvenih mreža, ocijenio je u intervjuu za DFC magazin Zoran Marković-Zonjo, crnogorski reditelj i član organizacije The books of knjige (TBOK).

Zoran Marković Zonjo je neko ko je godinama prisutan u medijima i čovjek koji često komentariše lažne vijesti i teorije zavjera na svojoj Fejsbuk stranici gdje ima više od 113.000 pratilaca. Zato je on bio naš idealni izbor za prvi intervju objavljen u DFC magazinu i to u jubilarnom 20. broju, navodi se u saopštenju Digitalnog forenzičkog centra.

Marković smatra da je najveći rat, koji je aktuelan, onaj protiv lažnih vijesti jer, kako pojašnjava, svako od nas može kreirati vijest ili je širiti putem svojih profila na društvenim mrežama.

„Situacija da svako od nas može kreirati vijest ili je širiti putem svojih profila na društvenim mrežama čini se u startu kao preveliki zalogaj za svaki algoritam. Koliko god bili sofisticirani filteri, potpomognuti i administratorima koji uklanjaju takve vijesti, mislim da je to nemoguć zadatak. Uz to, društvene mreže imaju vlasnike koji opet podržavaju ovu ili onu administraciju, pa se i tu može diskutovati o njihovoj spremnosti da se do kraja bore za istinu. Izgleda je jedino rješenje isključiti se iz štekera“, pojašnjava Marković.

Crnogorski mediji bi, ocjenjuje, mogli biti bolji, ali su, kako je naveo, „mila majka u odnosu na one u Srbiji“.

„Kod nas nivo ozbiljnosti ipak postoji i, srećom, urednici najjačih medija postavili su visoku barijeru za upad kiča i šunda. Ono što je naš problem je to da ima mnogo medija po glavi stanovnika. Ti mediji ne mogu biti u finansijskom plusu na tako malom tržištu, pa prema tome ni imuni na političke interesne sfere. Sad se vrlo precizno iskristalisalo koji mediji podržavaju vlast a koji podržavaju opoziciju. Samo ukrštanjem te dvije vizure može se pronaći objektivna nit informacije“, smatra Marković.

U posljednje vrijeme, dodaje, najviše lažnih vijesti objavljuju sprski mediji i, kako kaže, njihovi sateliti u Crnoj Gori.

„Baš pišu ogromnu količinu budalaština. Zanimljivo je što se svake godine pred ljeto pravi slična negativna kampanja, koja je ove godine eskalirala. Nema sezone da, po njihovom pisanju, nije nekog napala ajkula na našem primorju, da neki čudni virus nije napravio haos, da neko od srpskih turista nije izmaltretiran. No, ta matrica očigledno jako dobro ide na ruku vladajućim elitama i u Srbiji i u Crnoj Gori, jer ne vidim ekonomsku, ni političku računicu da bi se Grcima i Hrvatima pravio posao“.

Istraživanje o medijskoj pismenosti, koje je DFC nedavno uradio, pokazalo je da većina ispitanika lažne vijesti uglavnom pronalazi na društvenim mrežama i portalima.  Govoreći o toj činjenici, i o tome na koji način se naše društvo može dodatno edukovati o medijskoj pismenosti, Marković kaže da je prije nekoliko godina director Gugla za Jugoistočnu Evropu saopštio da Fejsbuk ima najveći uticaj u Crnoj Gori od svih država Starog kontinenta.

„Potom je dodao (direktor Gugla) da je to proporcionalno razvijenosti medijske i informatičke pismenosti. Što je neko društvo u tom pogledu razvijenije, to je uticaj Fejsbuka manji, i obratno, što je manje razvijeno, uticaj Fejsbuka je veći. Po toj definiciji, Crna Gora je najnerazvijenije društvo u Evropi po pitanju medijske i informatičke pismenosti. Umjesto da idemo direktno na relevantne medije i tamo tražimo pouzdane informacije, mi čekamo da nam one dođu putem društvenih mreža. Dok lijeno čekamo, razni botovi nam uvaljuju svakakve falusoidne bombone koje očigledno u slast sisamo“, zakjučuje Marković.

 

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.