Ovo se dešava dan nakon sajber napada koji je onesposobio pristup vladinim i sajtovima medija u Južnoj Koreji.
Hakerski napad u utorak, na godišnjicu početka Korejskog rata 1950, oborio je glavni sajt predsjedničke kancelarije i nekih lokalnih listova, natjeravši vlasti za sajber bezbjednost da dignu uzbunu.
Identitet i motivi napada nisu odmah bili poznati, ali je on uslijedio u vrijeme kada su problemi sajber bezbjednosti i nadgledanja privatne komunikacije na internetu postali globalno pitanje, a Sjedinjene Države traže odbjeglog bivšeg američkog obaveštajnog stručnjaka Edvarda Snoudena zbog odavanja detalja o nadgledanju interneta.
Seul je optužio Sjevernu Koreju za predhodne napade na južnokorejske banke, novine i vladinu mrežu, iako je Pjongjang negirao odgovornost i tvrdio da je on žrtva.
Neidentifikovani hakeri su objavili da su upali i objavili javnosti lične podatke o više od dva miliona članova vladajuće južnokorejske partije i 40.000 američkih vojnika, uključujući one koji su stacionirani u Južnoj Koreji.
"Vidjeli smo sajtove na kojima su postavljeni detalji i snimke na kojima su navodno zabilježeni procesi upada u vebsajtove", rekao je jedan zvaničnik južnokorejske firme za bezbjednost mreža NSHC.
Jedan zvaničnik ministarstva za komunikacije je rekao da vlasti istražuju prirodu napada, ali nije želio da komentariše izvještaje o otkrivanju podataka američkih vojnika.
Ni predstavnici američke vojske koja u Južnoj Koreji drži 28.500 vojnika, nisu željeli da za sada kažu nešto o tome.
Sjeverna i Južna Koreja su tehnički u stanju rata jer je Korejski rat 1950-1953 završen sporazumom o prekidu vatre, a ne ugovorom o miru. Prisustvo američkih vojnika u Južnoj Koreji garantuje da se prekid vatre ne prekrši.
U novinskim izveštajima navodi se da se među podacima o datumu rođenja i činova 40.000 vojnika, nalaze i podaci o članovima 25. pešadijske divizije i 3. diviziona marinaca i da su oni postavljeni na nenavedene sajtove.
Službeni sajtovi predsjedničke Plave kuće i premijera bili su juče oboreni više od šest sati.
Vjeruje se da Severna Koreja ima veliku jedinicu za vođenje sajber rata i da njeni stručnjaci upadaju u mreže vladinih i finansijskih institucija u Južnoj Koreji. Seul je optužio Sjever za obaranje sistema glavne južnokorejske komercijalne banke 2011. godine.
(Izvor:b92.net)