Ovo predstavlja najkritičniji dio diplomatskih napora da se sistem Ujedinjenih nacija reformiše i prilagodi novim okolnostima u svijetu.
Aktuelna runda pregovora u ovom procesu inicirana je još 2005. godine i od tada je održan veliki broj neformalnih sjednica Generalne skupštine UN i ministarskih sastanaka država članica o tom pitanju.
Međutim, u poslednjih nekoliko godina proces je značajno usporen i nije doveo do usvajanja suštinskih dokumenata o tome na koji bi način trebalo nastaviti dijalog i kakva bi mogla biti rješenja za promjenu sastava i načina odlučivanja u ovom tijelu.
Na današnjem sastanku očekuje se učešće gotovo cjelokupnog članstva UN, uključujući sve stalne članice Savjeta bezbjednosti, kao i država koje pretenduju da to postanu.
U uvodnom izlaganju Jeremić kaže da se međunarodni sistem mora prilagoditi suštinskim promjenama koje se dešavaju u svijetu, naglasivši da je tempo tih promjena znatno brži od procesa dogovaranja država članica oko reformskih koraka.
On je ukazao i da to postepeno dovodi do gubitka kredibiliteta i relevantnosti ove ključne međunarodne organizacije.
"Ne vjerujem da će se ijedna država članica osjećati sigurnije i spokojnije ukoliko Ujedinjene nacije ne budu upodobljene novoj paradigmi i realnosti u svijetu, i samim tim izgube smisao svog postojanja. Status kvo, po mom dubokom uvjerenju, nije ni u čijem interesu, i što duže čekamo to će biti teže da se postigne sporazum", poručio je Jeremić.
On je u završnim napomenama citirao Henrija Kisindžera da "svako veliko postignuće započinje kao vizija, prije nego što se pretoči u realnost, te da je ono proizvod posvećenosti cilju, a ne fatalističnog prepuštanja neizbježnom".
Jeremić je poručio da je spreman da zakaže još jednu sjednicu sa ovom temom u toku srpskog predsjedavanja Generalnom skupštinom, u zavisnosti od ishoda današnjeg sastanka.
(Izvor:b92.net)