Kako je kazao, na liječenju u bolnici u Beranama je 57 oboljelih, Baru 35, Nikšiću 31, u Brezoviku 25, KCCGu 24, tru u Codri, jedan u trijažnom stacionaru u Pljevljima i devet u stacionaru u Rožajama.
Velika većina je u stabilnom stanju dok je 13 u teškom zdravstvenom stanju.
"Od toga pet u Kliničkom centru CG, šest u beranskoj bolnici, jedan u barskoj i jeda u nikšićkoj bolnici. Od tog broja jedan pacijent je na respiratoru a četiri na neinvazivnoj asistenciji disanja", saopštio je Radojević.
Govoreći o preminulima, kojih je u poslednja 24h časa bilo troje kazao je da su bili starosti 98 godina, 81 i 83 godine.
Radojević je kazao i da je 78 zdravstvenih radnika pozitivno na Kovid 19, od tog broja je 17 ljekara i 52 medicinska radnika i 9 nemedicinskih radnika. U samoizolaciji je 75 zdravstvenih radnika.
“Popunjenost naših zdravstvenih kapaciteta trenutno je na nivou od jedne trećine”, naveo je Radojević.
Radojević je naveo i da umiru pacijenti svih dobi, ali da je učestalost smrtnih ishoda veća među starijom generacijom.
"Ali i osobe srednje dobi su u ugrožene, a umirali su i ljudi bez teških zdravstvenih stanja. Ova infekcija napada sve grupe i epidemiološke mjere važe za sve", rekao je onističući da je jedan mlađi pacijent iz beranske bolnice u teškom zdravstvenom stanju.
Dr Senad Begić iz Instituta za javno zdravlje istakao je da je oporavak dugotrajan proces te da je kod nas bilo slučajeva da je trajao i preko 40 dana.
"Možda su naši kriterijumi i previše strogi, stavivi svjetskih zdravstvenih agencija je da je osoba ozdravila kada je tri dana bez temperature i nema značajnije simptome infekcije i kada je prošlo 10 dana od potvrđene infekcije. Pozitivni PCR testovi u kasnim fazama ne dokazuju kompletan virus, ukazuju djelovanje određenog genetskog koda virusa. Stav SZO je prilično jasan, oni te osobe koje su i 30 do 40 dana nakon infekcije PCR pozitivne ne smatraju opasnim po okolinu" kazao je dr Begić pojašnjavajući da se više ne insistira na dva zaredom negativna PCR testa jer nakon tog perioda pokazuje djelove virusa.
Begić je uputio apel vlasnicima ugostiteljskih objekata da se pridržavaju mjera jer se samo tako rad istih može vratiti u normalu.
"Treba svakodnevno i prozivati samog sebe, šta ja to mogu uraditi za sopstveno zdravlje i za opšte zdravlje zajednice", kazao je Begić..
Odgovarajući na pitanje novinara kazao je da se maske tretiraju kao zaštitna oprema te da je preporuka Instituta da se koriste medicinske maske prilikom rada sa kovid pozitivnim pacijentima a da su pamučne maske sasvim dovoljna zaštita za komunikaciju u zajednici ali ne svakao i za medicinske radnike.
Begić je kazao i da prema njegovim saznanjima testiranja u privatnim labaratorijama su serološka i pokazuju antitijela a ne pokazuju akutnu infekciju.
"Pokazuju da li je neko bio u kontaku sa virusom ali ne.Ti testovi ne služe za otkrivanje toga da li je neko zarazan ili ne. Ti testovi suže samo da otkriju da li je neko bio u kontaktu sa virusom i da li je nakon kontakta razvio antitijela na korona virus. PCR otkriva prisustvo genetskog materijala virusa u respiratornim putevima", kazao je Begić.
Begić se dotako i slučaja porodice sa Cetinja koja je tragično izgubila najmlađeg člana i koja je kako je rekao primjer “čojstva”.
"Porodica je ukazala da oni ostaju u samoizolaciji i u to svoj količini bola imamo takav primjer društvene odgovornosti koji nas je iznenadio. Pozivam sve da kontaktiraju sa zdravstvenim službama da prijavljuju kontakte i ostanu kući ako imaju simptome", naveo je Begić.
Komentari