U protestima protiv režima učestvuju milioni ljudi, a u neredima je stradalo najmanje pet ljudi. Rojters je objavio i da su četiri ministra podnijela ostavke.
Kako prenose agencije, na ulicama egipatskih gradova je od jutros mirno, ali i napeto, dok pojedini lokalni mediji javljaju da ima više od pet žrtava - list Al-Masri Al-Jum je objavio da ima 14 mrtvih.
"Demonstranti su prešli crvenu liniju i naš pokret razmatra kako da se odbrani. Nećemo sjedeti skrštenih ruku i tolerisati napad na naše institucije. Veoma je opasno da jedan entitet nekog društva nasiljem pokuša da izbori promjene, jer bi to moglo da izazove i druge da se posluže istim oruđem. Pokret Muslimanska braća je disciplinovana organizacija", naveo je portparol vladajućeg pokreta Gehad El-Hadad.
On je podsjetio da su i 2011. godine, kada je svrgnut režim Hosnija Mubaraka organizovani "narodni komiteti za odbranu", a na pitanje da li se sličan scenario sprema sada rekao je: "Narod neće sjedeti skrštenih ruku".
Inače, prema nekim procjenama, na demonstracijima protiv Morsijevog režima učestvuje više ljudi nego što ih je bilo na ulicama tokom "egipatskog proljeća" 2011. godine.
Istovremeno, zapadni mediji su objavili da su četiri ministra uručila pisane ostavke premijeru Hišamu Kandilu i da su demonstranti dali Morsiju rok do sutra u pet popodne da podnese ostavku.
Ministar turizma Hišam Zazu je već pokušao da pondese ostavku prošlog mjeseca nakon što je Morsi za guvernera Luksora imenovao Adela al Hajata, člana islamističke stranke koja se dovodi u vezu sa masakrom nad turistima u tom gradu 1997. godine.
Islamistički egipatski predsjednik je 16. juna imenovao Hajata i još 16 novih guvernera, od kojih su sedmorica članovi vladajuće stranke Muslimanska braća.
Hajat je član političkog ogranka bivše islamističke ekstremističke grupe Gama islamija, koja je preuzela odgovornost za masakr nad 58 turista 1997. godine u Luksoru.
Ali Zazu se vratio na posao prošle nedjelje, posle Hajatove ostavke.
(Izvor:b92.net)