Edvard Snouden odustao od azila upućenog Rusiji
Edvard Snouden

Jer treba da "prekine aktivnosti koje štete" SAD

Edvard Snouden odustao od azila upućenog Rusiji

Bivši saradnik američke CIA-e Edvard Snouden odustao je od zahtjeva za azil upućenog Rusiji. Zvanično je zatražio utočište u 21 zemlji.

Snouden je "saznavši juče za stav (predsjednika Rusije Vladimira) Putina o uslovima koji su potrebni da ostane u Rusiji, odustao od svog zahtjeva", kaže portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

Putin je juče izjavio da Snouden, ako želi da ostane u Rusiji, treba da "prekine aktivnosti koje štete" SAD.

Snouden je ranije optužio američkog predsjednika Baraka Obamu da vrši pritisak na zemlje od kojih je zatražio azil.

Vikiliks je objavio da je Snouden, koji je objelodanio podatke o američkom programu nadzora komunikacija širom svijeta, zatražio azil u 21 zemlji.

Portparol norveškog ministarstva spoljnih poslova Frode Andersen potvrdio je danas da je ambasada te zemlje u Moskvi juče popodne faksom dobila zahtjev za sticanje političkog azila.

"Najverovatnije je zahtjev upućen od Snoudena koji je navodno on i potpisao, ali mi nemamo mogućnost da to i provjerimo", rekao je Andersen novinarima u Oslu. On je odbio da iznese detalje o sadržaju pisma ili o tome odakle je faks upućen, prenosi Rojters.

Sajt "Vikiliks" ranije je saopštio da je njihova pravna savjetnica Sara Harison, zadužena za Snoudenov slučaj, lično podnijela zahtjev u njegovo ime za odobravanje političkog azila i u drugim zemljama.

"Zahtjevi su uručeni zvaničniku ruskog konzulata na aerodromu Šeremetjevo u Moskvi kasno uveče", naveo je Vikiliks.

"U dokumentima je istaknut rizik od progona sa kojim se Snouden suočava u SAD i iz ruskog konzulata biće prosledjivani relevantnim ambasadama u Moskvi", dodaje se u saopštenju.

Kako prenosi Rojters, zvaničnici Poljske su rekli da ta zemlja neće dati azil Snoudenu, dok zahtjev još nije stigao u Venecuelu.

Snouden je, kako je prethodno saopštio Vikiliks, podnio zahtjev u 19 zemalja - Austriji, Rusiji, Njemačkoj, Finskoj, Francuskoj, Italiji, Holandiji, Irskoj, Poljskoj, Švajcarskoj i Španiji.

Izvan Evrope Snouden je zatražio azil u Kini, Ekvadoru, Nikaragvi, Boliviji, Brazilu, Venecueli, Indiji i Kubi.

Podsjetimo, Snouden se juče oglasio po prvi put otkad je, prije osam dana, iz Hong Konga stigao na moskovski aerodrum, i to pismom u kojem navodi da je i dalje slobodan da iznese nova otkrića o špijunskim aktivnostima američke vlade.

Snouden je u pismu upućenom vlastima Ekvadora, u koji je uvid imala agencija Rojters, istakao da ga Sjedinjene Američke Države nezakonito progone zbog toga što je razotkrio njihov tajni program "PRIZMA", koji omogućava praćenje elektronske komunikacije na najvećim Internet sajtovima.

On se zahvalio Ekvadoru na pomoći da dođe do Rusije i na razmatranju njegovog zahtjeva za azil. "I dalje sam slobodan i u mogućnosti da otkrijem informacije od javnog interesa. Dok sam živ, ostaću posvećen borbi za pravdu u ovom svijetu punom neravnopravnosti. Ako se ikad ostvari moj doprinos zajedničkom dobru, svijet će na tome moći da zahvali principima za koje se zalaže Ekvador", navodi se u pismu Snoudena predsjedniku Ekvadora Rafaelu Korei, napisanom na španskom.

(Izvor:b92.net)