Istovremen, britanski Gardijan piše da američka Agencija za nacionalnu bezbjednost (NSA), koja se nalazi u centru diplomatskog skandala vijeka u vezi sa prisluškivanjem građana i vlada EU, posjeduje naprednu tehnologiju koja joj omogućuje da dnevno presretne, preusmjerava i snima čak milijardu telefonskih poziva na dan.
Ovaj skandal do temelja je uzdrmao odnose EU i SAD, pa je većina članica Unije zatražila hitno objašnjenje iz Vašingtona. EU već dva dana čeka odgovor Vašingtona o medijskim navodima da je špijunirao njene kancelarije, a Njemačka je posebno bijesna, ističući da takva praksa podsjeća na hladni rat.
Njemački nedjeljnik “Špigl”, koji je, kako tvrdi, imao uvid u tajne dokumente američkih specijalnih službi, citira interni dokument američke Agencije za nacionalnu bezbjednost (NSA) u kojem SAD označavaju Njemačku kao partnera “treće klase” i po kojem je nadzor Njemačke jači nego u drugim zemljama Evropske unije, a razmjere elektronskog praćenja su uporedive sa razmjerama špijuniranja zemalja kao što su Kina, Irak ili Saudijska Arabija.
“Špigl” prenosi statističke podatke po kojima prosječno dnevno NSA prati do 20 miliona telefonskih razgovora i blizu deset miliona internet konekcija u Njemačkoj. Dokument pokazuje da NSA nadzire telefonske pozive, tekstualne poruke, elektronsku poštu i internet čatovanje, kao i da su podaci o povezivanju memorisani u njenom štabu.
Zvaničnici SAD ostali su uglavnom nijemi na medijske navode evropske štampe da su njene bezbjednosne službe prisluškivale kancelarije i kompjuterske mreže EU. Nakratko se oglasila NSA, koja se i pominje kao služba koja je špijunirala vrh EU, saopštivši da će američka vlada odgovoriti na te optužbe “putem diplomatskih kanala”.
(Izvor:b92.net)