Marković je odgovarajući na pitanje čitaoca portala Cdm u vezi budućnosti pravoslavlja u Crnoj Gori uz podsjećanje na izjavu predsjednika države, Mila Đukanovića da će se dokle god je na vlasti, boriti za obnovu Autokefalne crnogorske crkve, koja bi to crkva bila i da li bi vlada Crne Gore radila na kanonskom priznanju Crnogorske pravoslavne crkve (na čijem je čelu Mihailo Miraš Dedeić) ili bi nastojala da Mitropolija crnogorsko- primorska, eparhija Srpske pravoslavne crkve, dobije status autokefalne ili makar autonomne crkve odgovorio:
"Vlada nema namjeru da se bavi kanonskim ustrojstvom pravoslavne crkve. Ono što je naša namjera jeste da pomognemo u prevazilaženju očigledne podvojenosti u pravoslavnom biću Crne Gore.Da li će se to ostvariti pod okriljem jedne, Pravoslavne crkve, ili na neki drugi način – ne želimo da presuđujemo! Želimo samo da budemo konstruktivan partner u rješavanju jednog očiglednog problema koji opterećuje društveni život u našoj zemlji. Na žalost, u predstavnicima Srpske pravoslavne crkve nijesmo naišli na kontruktivnog partnera u ovoj namjeri. Naprotiv. Ali, problem ne može vječito trajati, niti je moguće zatvarati oči pred očiglednim činjenicama. Sigurno je da će nova Vlada i dalje biti strpljiva i tražiti mogućnost za kompromis, upravo u interesu i crkve i države.", kazao je Marković.
Premijer je dodao i da je Uprava za imovinu dobila zaduženje da precizno definiše vlasnički status svih vjerskih objekata i naglasio da je u pitanju obiman posao, koji je u toku, ali sasvim sigurno će javnost biti upoznata sa rezultatima.
Istakao je i da sadržaj Zkaona nije usmjeren na to da bilo kom vjerniku brani korišćenje vjerskih hramova.
"Pred nama je procedura utvrđivanja vlasništva nad pojedinim vjerskim objektima, onako kako to predviđa Zakon koji je na snazi.", kazao je.
Marković je i upitan da li "postoji kakva šansa,da se u Crnoj Gori mi koji smo pravoslavci, iako nas ima 70 posto zaposlimo u nekoj državnoj instituciji? Da li moramo glasati DPS da bi radili normalne poslove", odgovorio:
"U državnim institucijama radi veliki broj pravoslavaca, baš kao i pripadnika svih drugih vjera. To nikada nije bio, niti će biti kriterijum za zapošljavanje. Da bi radili, kako kažete, normalan posao, možete ali i ne morate biti član DPS. Stručnost, obrazovanje i iskustvo – to su kriterijumi za koje se zalagala ova Vlada. A tako će biti i u narednom mandatu.", rekao je premijer odgovarajući na pitanja čitalaca Cdm-a.
Komentari