On se sinoć susreo na Citadeli sa kulturnim poslenicima i mladima Ulcinja, sa kojima je razgovarao o izazovima i potencijalima umjetničke i kulturne scene ovog grada, ali i brojnim razvojnim šansama koje Ulcinj ima kada je riječ o ovoj oblasti.
„Ključno je pitanje šta mi možemo uraditi kako bi te potencijale podigli na onaj nivo vidljivosti zahvaljujući kojim bi i mladost ovog grada bila motivisana da svoju budućnost veže za Ulcinj i Crnu Goru. Cijenim da je, u prvom redu, potreban ozbiljan rad i to ne govorim kao opšte narativno mjesto, već realan i stvaran rad – kako sa lokalnog, tako i sa državnog nivoa“, kazao je Bogdanović.
Napomenuo je da su neophodni dodatni podsticaji turizmu, ali i nove ideje u toj oblasti, bazirane na povezivanju sa kulturnim sektorom.
Podsjetio je da je Ministarstvo kulture realizovalo velike projekte za samo dvije godine na polju kreativnih industrija i ICT-a, kroz uspostavljanje kreativnih habova.
„Kroz program Kreativna Crna Gora podržali smo realizaciju čak 42 nova biznisa u kulturnom sektoru koji su danas prisutni ne samo na lokalnim već i svjetskim tržištima. Upravo je to snaga kreativnosti. To je moć umjetnosti, koja ne poznaje granice. Siguran sam da sa mnom dijelite mišljenje da Ulcinj ima potencijal i za razvoj umjetničke i festivalske djelatnosti koja bi bila prepoznatljiva na međunarodnom planu“, kazao je ministar.
Osvrnuo se i na valorizaciju Starog grada, kroz segment očuvanja kulturne baštine. Ocijenio je i da ovaj grad posjeduje pokretačku energiju koja se može uhvatiti u koštac sa ključnim razvojnim pitanjima na kojima počiva održivost Ulcinja, a koja ne leži samo u turizmu iako on jeste jedan od ključnih privrednih generatora.
„Šta nam treba da bismo počeli sa tim? U prvom redu, potpuna stabilnost na nacionalnom planu. Potrebna nam je socijalna klima koja će biti naklonjena Ulcinju, koja će počivati na uvažavanju svih pojedinaca, nezavisno od vjere i nacije, a koja će istovremeno biti otvorena ka svim susjedima. Jer, u ambijentu fanatizma, nestabilnosti i retrogradnih, fundamentalističkih narativa – nema napretka ni na državnom, ni na lokalnom planu“, ocijenio je Bogdanović.
Od brojnih aktivnosti u cilju poboljšanja kulturne ponude Ulcinja, podsjetio je da je Ministarstvo kulture uložilo sredstva i u obnovu objekta bioskopa.
„Naša je namjera i da posebno ojačamo filmski festival Seanema, da utičemo na to da Ulcinj bude prepoznat kao jedna od najznačajnijih filmskih destinacija u Crnoj Gori. I nećemo stati tu“, poručio je Bogdanović.
Komentari