Nerezidenti drže u cg bankama 447 miliona eura
Ilustracija

Najveći pojedinačni depozit kod jedne banke 9,4 miliona eura

Nerezidenti drže u cg bankama 447 miliona eura

Nerezidenti, odnosno osobe koje ne žive u Crnoj Gori u ovdašnjim bankama drže 447 miliona eura, rečeno je Pobjedi iz Centralne banke.

"Najveći pojedinačni depozit nerezidenta kod jedne banke u Crnoj Gori iznosi 9,4 miliona eura. Depoziti 30 nerezidenata sa više od milion eura u poslovnim bankama iznose ukupno 58,6 miliona eura", kazali su iz CBCG.

Pobjeda podsjeća da su ukupni depoziti građana i privrede 3,3 milijarde eura. Oročeni depoziti čine 29,3 odsto ukupnih, a oni po viđenju 70,3 odsto. Preostalih 0,4 odsto odnosi se na sredstva na escrow računu. Iz CBCG su objasnili da nemaju podatak koliko od ove cifre strani državljani imaju depozita.

"Centralna banka ne raspolaže podacima o stranim građanima koji drže novac u bankama, vec nerezidentima. Po podacima na 31. jul tekuće godine ukupni depoziti fizičkih lica - nerezidenata u poslovnim bankama u Crnoj Gori iznose 447 miliona eura. To čini 13,5 odsto ukupnih depozita u bankarskom sistemu", pojasnili su iz CBCG.

Njihovi podaci pokazuju da je sada smanjeno učešće ovih depozita u ukupnoj štednji.

"Na isti datum prethodne godine učešće depozita nerezidenata u ukupnim depozitima iznosilo je 14,6 odsto", ističu iz Centralne banke.

Iz ovog regulatora su pojasnili i da ne raspolažu podacima ni o broju stranaca koji drže depozite u bankama, kao ni o njihovom državljanstvu.

Na pitanje što privlači nerezidente i strance da drže depozite u ovdašnjim bankama iz Centralne banke su objasnili da je to stabilnost, sigurnost…

"Stabilnost bankarskog sistema, njegova visoka likvidnost i dobra kapitalizovanost utiču na povjerenje deponenata da drže depozite u komercijalnim bankama koje posluju u Crnoj Gori, smatraju u Centralnoj banci.

Motiv za držanje depozita nerezidenata u bankama, kako objašnjavaju u CBCG, uslovljen je i namjerom za ulaganje, odnosno investiranje u projekte u Crnoj Gori.

Kamatne stope na depozite u Crnoj Gori kao i u drugim zemljama u posljednje vrijeme su padale. U nekim zemljama su i negativne, što u prevodu znači da gražđani i privreda plaćaju bankama da im čuvaju novac.

"Visina prosječne ponderisane pasivne kamatne stope na oročene depozite fizičkih lica u sistemu je povoljna i kreće se u rasponu od 1,25 odsto do 1,85 odsto, u zavisnosti od roka oročenja sredstava", istakli su iz CBCG .

Pobjeda

Komentari

Komentara: (0)

Novi komentar

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.