Pored dr Erakovića u KCCG sastanku su prisustvovali dr Nermin Abdić, šef Kriznog medicinskog štaba Nacionalnog koordinacionog tijela Crne Gore i Mina Brajović, šefica Kancelarije SZO u Crnoj Gori a u Ženevi predstavnici SZO iz Evropske kancelarije.
"Od kolega iz SZO smo dobili priznanje i potvrdu da je stanje u zdravstvenom sistemu CG pod apsolutnom kontrolom, da je koordinacija na visokom nivou i da se primjenjuju protokoli koji se primjenjuju u bilo kojoj drugoj evropskoj zemlji", kazao je Eraković.
Eraković je ovim povodom kazao da su tokom sastanka razmijenjena dosadašnja iskustva i znanja u borbi protiv kovid pandemije te da su predstavnici SZO odali priznanje Kliničkom centru i crnogorskom zdravstvenom sistemu na svim dosadašnjim mjerama i aktivnostima u suzbijanju pandemije.
"Danas smo imali još jednom priliku i zadovoljstvo da održimo online sastanak sa predstavnicima SZO. Od prvog dana kovid infekcije imali smo veliku i snažnu podršku SZO zdravstvenom sistemu Crne Gore i Kliničkom centru", istakao je Eraković.
Pojasnio je da su razmijenili iskustva i znanja o trenutnoj situaciji u Crnoj Gori.
"Ono što smo sa sigurnošću utvrdili i ono što smo dobili od kolega iz SZO jeste priznanje i potvrda da je stanje u zdravstvenom sistemu Crne Gore pod apsolutnom kontrolom, koordinacija je na visokom nivou i kakva treba da bude između zdravstvenih ustanova i svih državnih institucija i da se primjenjuju protokoli koji se primjenjuju u bilo kojoj drugoj evropskoj zemlji", kazao je Eraković ističući da je poruka crnogorskoj javnosti da imaju sigurnost u zdravstveni sistem Crne Gore.
Glavna poruka poručuje Eraković crnogorskoj javnosti i građanima sa sastanka jeste da imaju sigurnost u svoj zdravstveni sistem, koji od prvog dana radi na pravi način, a da oni svojim ponašanjem i odnosom prema preventivnim i preporučenim mjerama iskažu najbolju zahvalnost prema zdravstvenom sistemu. Samo odgovornim ponašanjem možemo smanjiti broj oboljelih i opterećenje zdravstvenog sistema.
Edrijen Rašford, liderka Tima za pripremljenost, spremnost i jačanje kapaciteta, Programa za vanredne situacije SZO rekla je da koronavirus iscrpljuje bolnice i zdravstvene radnike u Evropi i širom svijeta, jer se pacijenti u velikom broju javljaju zdravstvenim ustanovama.
"Imajući na umu da broj oboljelih od kovida u Crnoj Gori i dalje raste, ekspertski tim Regionalne kancelarije SZO za Evropu obavio je tehnicke konsultacije sa direktorom KCCG u Podgorici kako bi odgovorili na hitne potrebe za liječenjem pacijenata i upravljanjem, kao i prevencijom i kontrolom infekcija. SZO za Evropu nastaviće da pruža podršku svim zemljama u regionu kako bi uspješno odgovorili na izazov ponovne pojave infekcije, dok istovremeno podstiče ulaganje u ključne mjere javnog zdravlja, uključujući testiranje, ispitivanje slučajeva i izolaciju potrebne za kontrolu transmisije", kazala je Rašford.
Komentari